Reklama

Jak wybrać najlepszą kołdrę?

Weź pod uwagę nie tylko to, czy kołdra ma być lekka i przewiewna, czy ciepła. Ważny jest również rodzaj wypełnienia i pokrycia.

Wypełnienie


Puch - kołdra jest lekka, grzeje, odprowadza wilgoć.

Pierze - kołdra oddaje wilgoć gorzej niż puchowa, jest cięższa, ale tańsza.

Wełna - najlepiej z merynosów australijskich lub wielbłądów, ale może być i nasza owcza. Kołdra jest całoroczna (latem mniej grzeje), nie przyciaga kurzu.

Jedwab - najdroższe, a zarazem najlepsze wypełnienie. Kołdra jest lekka, nie wchłania kurzu, ma właściwości termoizolacyjne i wentylacyjne. Chłodniejsza niż wełna i puch.

Granulat silikonowy - z włókien poskręcanych w kłębuszki (średnica ok. 5 mm). Kołdra ciepła, lekka, przewiewna (wentylację zapewniają kanaliki powietrza we włóknach). Można ją często prać.

Reklama

Włókno poliestrowe - kołdry są lekkie, a jednocześnie niezbyt ciepłe.

Bambus - ma właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne. Doskonale trzyma ciepło i umożliwia wentylację. Kołdry są całoroczne.

Włókno kukurydziane. Kołdry są lekkie i przewiewne, a zarazem ciepłe.

Pokrycie


Bawełniane jest przewiewne, lekkie i wytrzymałe.

Bawełniano-poliestrowe z mieszanki bawełny i poliestru - wytrzymałe, dobrze znosi pranie.

Mikrowłókna, czyli bardzo cienkie włókna poliestrowe i poliamidowe. Jest miłe w dotyku, wytrzymałe, szybko schnie.

Satynowe (z bawełny lub jedwabiu). Śliskie z jednej strony, antystatyczne, nie wchłania kurzu. Gramatura wskazuje na ilość wypełnienia, a więc na to, czy kołdra jest ciepła, czy chłodna. Letnie powinny mieć gramaturę 750-1500g, a zimowe 1000-1800 g (zależnie do rozmiaru).

Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama