Reklama

Reklama

Jak uratować przelane kwiaty doniczkowe?

Nadgorliwie dbasz o rośliny i za często je podlewasz? Możesz im zaszkodzić.

Jak tego uniknąć?

Dopilnuj, by ziemia nie była mokra i woda nie zalegała na podstawce. Często podlewaj jedynie gatunki z terenów podmokłych, wilgotnych lub bardzo mokrych (papirusy, skrzydłokwiaty, paprocie). Inne rośliny (zwłaszcza sukulenty i kaktusy) wolą suche podłoże i na nadmiar wody reagują chorobą albo obumierają.

Objawy przelania

Reklama

Kwiaty i liście wtedy więdną, żółkną, zaczynają się zwijać, opadają, a łodygi czernieją, chociaż mają mokrą ziemię w doniczce. Woda zalegająca w okolicach korzeni utrudnia bowiem pobieranie tlenu i roślina zaczyna się dusić.

Wymiana

Jak najszybciej wyjmij je z doniczki, usuń podłoże, opłucz korzenie pod letnią wodą i oczyść z obumarłych fragmentów. Umieść roślinę na nasiąkliwym materiale i zostaw na dłuższy czas do przeschnięcia, w zacienionym, suchym, umiarkowanie ciepłym miejscu bez przeciągów. Nie wyciskaj wody. Po osuszeniu przenieś do nowego, lekko wilgotnego podłoża.

Odnóżki

Nawet wtedy, gdy kwiaty straciły już wszystkie korzenie, czasami udaje się je uratować. Z niektórych gatunków (np. z fiołków afrykańskich lub hoi) można pobrać część nadziemną i znowu ukorzenić w wodzie.

Zobacz również:

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje