Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Jak smażyć, by jedzenie było zdrowsze?

Olej, smalec czy klarowane masło – na czym najlepiej smażyć potrawy?

Jak przekonują dietetycy i lekarze, najlepiej jest zrezygnować ze smażenia czegokolwiek i nie jeść niczego smażonego. Cóż jednak począć, jeśli kochamy smak smażonego mięsa, naleśników i ziemniaków? Smażyć tak, by jak najmniej szkodzić zdrowiu.

Reklama

Jaki tłuszcz wybrać? To, na jakim tłuszczu i jak długo smażymy, ma znaczenie. Bo im dłużej trwa smażenie, tym gorzej. Gdy tylko zauważysz, że z patelni choć trochę się dymi, wylej tłuszcz i umyj patelnię. Szkodliwe jest bowiem nie tylko mięso smażone na spalonym tłuszczu, ale samo wdychanie substancji unoszących się z patelni.

Gdy cokolwiek się przypala - nie jedz tego i nie podawaj, zwłaszcza dzieciom i seniorom. Do smażenia nie wybieraj tłuszczu, który zawiera dużo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych i jest nierafinowany (np. oleju lnianego), bo taki nie nadaje się do smażenia.

Ogrzany do wysokiej temperatury, staje się niebezpieczny (ma właściwości  rakotwórcze). Najlepsze do smażenia są oleje rafinowane: rzepakowy i ryżowy, rafinowana oliwa (z oliwek) oraz smalec. Nie zaleca się smażenia na margarynie lub maśle. W maśle szybko tworzą się szkodliwe akrylamidy (związki rakotwórcze), dotyczy to również masła klarowanego.

Naczynie i rodzaj mięsa także mają znaczenie. Zwróć uwagę, czy na twojej patelni np. pokrytej teflonem lub ceramicznej- nie ma zarysowań, które powodują, że smażenie staje się niezdrowe. Wybieraj naczynia do smażenia, które nie zawierają związków typu PFOA, metali ciężkich, niklu, bo mogą one uwalniać  się w wysokiej temperaturze  i przechodzić do potraw.

A ponadto ogranicz (lub zrezygnuj zupełnie) ze spożywania niektórych smażonych mięs. Według naukowców codziennie spożywanie czerwonego mięsa znacznie podnosi ryzyko zachorowania na raka. Prym w szkodliwości wiedzie smażony bekon i boczek. Związki jakie wydzielają się w trakcie ich smażenia to nitrozoaminy, które są obecne np. w dymie papierosowym. Są bardzo szkodliwe i kancerogenne.

Które tłuszcze są zdrowsze?

Jeśli smażyć, to na tłuszczu rafinowanym o wysokiej temperaturze dymienia i utleniania.

● Olej rzepakowy ma najwyższą temperaturę utleniania i dymienia (powyżej 200°C).
● Utlenianie oleju słonecznikowego i masła zachodzi w niższej temperaturze. Można na nich smażyć, ale krótko.
● Pamiętaj, aby nie przechowywać raz użytego do smażenia tłuszczu i nigdy nie smażyć dwa razy na tym samym tłuszczu!

Zobacz również:

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje