Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Jak przesadzać kaktusy, aby się nie pokłuć

Przede wszystkim ostrożnie. Nie tylko dlatego, aby nie zranić palców. Ważne, by nie połamać kolców, które są ozdobą rośliny.

Wykorzystaj gazetę

Złóż kilkakrotnie arkusz gazety, aby powstał dość gruby, ale giętki, elastyczny pasek. 

Jego długość i szerokość dostosuj do rozmiarów swojej rośliny. 

Owiń nim kaktus u nasady. Ściśnij końce gazety. Możesz je skręcić, ale nie za mocno, aby nie połamać kolców. Odwróć doniczkę do góry dnem nad inną rozłożoną gazetą, opukaj dno i ścianki palcami albo trzonkiem noża, a potem ostrożnie wyciągnij kaktus. 

Uważaj, by nie urwać korzeni. Jeśli nie wychodzi, podważ je łyżką. Usuń nadmiar ziemi z korzeni. Następnie włóż roślinę do nowej, nieco większej doniczki. Cały czas przytrzymuj roślinę paskiem papieru. 

Uwaga!

Reklama

Przed wyrzuceniem gazety nie zgniataj jej gołą dłonią, bo w papierze mogą tkwić pojedyncze kolce.

Owiń ścierką

Sprawdzi się przy przesadzaniu dość dużych kaktusów, które trzeba chwycić oburącz, aby je wyciągnąć ze starej donicy, a potem przenieść do nowej. 

Użyj dużej i grubej ścierki. Trzonkiem drewnianej łopatki kuchennej oddziel ziemię od ścianek doniczki. Ścierkę złóż kilkakrotnie i owiń wokół rośliny. Delikatnie, ale pewnie wyciągnij kaktus i przesadź do nowej donicy. Aby zmniejszyć ryzyko ukłucia długimi kolcami, załóż ochronne rękawiczki ogrodnicze. Jeśli ich nie masz, mogą być zwykłe skórzane.

Spróbuj otwieraczem

Otwieracz do słoików świetnie spełni rolę uchwytu przy przesadzaniu kaktusów nie mniejszych niż średnica pokrywki słoika. 

Rozciągnij go, obejmij roślinę u nasady i ostrożnie wyjmij z ziemi, a potem przenieś do nowej doniczki. Dzięki ząbkom znajdującym się wewnątrz otwieracza roślina nie wysunie się z niego i nie pokłuje cię. Przy przesadzaniu mniejszych kaktusów możesz się posłużyć otwieraczem do butelek. 

Dowiedz się więcej na temat: kaktusy | rośliny | przesadzanie roślin

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje