Reklama

Reklama

Jak dobrze wybrać materac?

Materac nie powinien być zbyt twardy. Ważne jest też, aby dopasować go do masy swojego ciała.

Jednoosobowy materac powinien być dobrany tak, aby osoba na nim śpiąca miała ok. 10 cm zapasu z każdej strony. Musi być więc o 20 cm dłuższy niż wzrost danej osoby. 

Reklama

Uniwersalny rozmiar takiego materaca to 100x200. Do sypialni małżeńskiej zazwyczaj wybiera się materac o wymiarach 160x200 lub zbliżonej do nich wielkości. 

Twardość materaca to podstawowa informacja, na którą powinnaś zwracać uwagę.

I o nią przede wszystkim pytaj. 

Wyróżnia się zazwyczaj cztery klasy twardości

A H1 - miękki, dla osób o wadze do 60 kg, 

A H2 - średniej twardości, waga 60-80 kg,

A H3 - twardy, waga między 80 a 110 kg, 

A H4 - bardzo twardy, waga ponad 110 kg. 

Twardość materaca dla dwóch osób lepiej dostosować do cięższej osoby. Jeśli jest duża różnica wagi, warto zastanowić się nad dwoma mniejszymi materacami. 

Dopiero w następnej kolejności zwróć uwagę, na dodatkowe zalety,

Warstwa  z włókna kokosowego - utwardza materac, chroni przed namnażaniem się roztoczy oraz mikroorganizmów, zapewnia dobrą wentylację całego wkładu, a pianka termoaktywna  - to ostatnia warstwa, ma zazwyczaj 2-3 cm, idealnie dopasowuje się do kształtu ciała.

A jeśli sprężyny, to jakie?

Materac bonelowy

Jest najtańszy ze wszystkich materacy. Zazwyczaj jest twardy i nie dopasowuje się do kształtu ciała. Jeśli śpią na nim dwie osoby o znacznej różnicy wagi, materac jest przechylony. Lżejsza osoba zsuwa się na cięższą. 

Materac kieszeniowy

Ma dobrą elastyczność, dzięki czemu wspiera kręgosłup podczas snu. Sprężyny działają niezależnie od siebie, nie są ze sobą połączone (każda jest w osobnej kieszeni). Idealny dla dwóch osób, zwłaszcza przy dużej różnicy wagi.  Zobacz także:


Dowiedz się więcej na temat: Materac | odpowiedni materac | sen | wygoda

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje