Reklama

Jak często powinniśmy zmieniać pościel?

Chociaż rzadko zdajemy sobie z tego sprawę, statystyki wskazują, że w łóżku spędzamy nawet 1/3 życia. Warto więc zadbać o to, aby nasz wypoczynek odbywał się w zdrowych i jak najbardziej komfortowych warunkach. Zadecydować o tym mogą niepozorne detale.

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak często należy zmieniać pościel? Są osoby robiące to częściej niż raz w tygodniu, jednak są i tacy, którzy tę czynność wykonują zaledwie kilka razy w roku. Właściwie mogłoby się wydawać, że pościel nie brudzi się tak szybko, jak chociażby ubrania lub kuchenne ściereczki. Prawda jest jednak zupełnie inna.

Czym grozi zbyt rzadkie zmienianie pościeli?

Jeśli dokładnie przeanalizujemy to, co znajduje się w pościeli po kilkunastu dniach użytkowania, włos może zjeżyć się na głowie. Naukowcy wyliczyli, że śpiąc, każdy z nas produkuje około 100 litrów potu, który następnie wsiąka w pościel i materac. Już sam ten fakt pozwala stwierdzić, że czystość długo niezmienianej pościeli jest tylko pozorna. A to dopiero wierzchołek góry lodowej.

Reklama

- W stosunkowo krótkim czasie w pościeli gromadzi się mnóstwo zanieczyszczeń, w tym np. złuszczony naskórek, włosy i resztki jedzenia. Są one fantastyczną pożywką dla różnego rodzaju grzybów i bakterii, które, wdychane przez nas, fatalnie wpływają na zdrowie. W najlepszym wypadku zbyt rzadkie zmienianie pościeli może doprowadzić do przewlekłego kataru - mówi ekspert sklepu Eurofirany.
Naukowcy wiążą brak higieny również ze znacznie poważniejszymi schorzeniami, w tym astmą oraz egzemą.

Jak często powinniśmy zmieniać pościel?

Specjaliści wskazują, iż regularna zmiana pościeli raz w miesiącu to absolutne minimum. Jednak chcąc zyskać pewność, iż w naszym łóżku nie zaczną się namnażać bakterie i drobnoustroje, zaleca się wykonywanie tej czynności co 7 lub 14 dni.

W przypadku alergików, osób zmagających się ze schorzeniami skórnymi oraz małych dzieci wskazanym jest, aby pościel była zmieniana częściej.

Co zrobić, aby na dłużej zachować świeżość pościeli?

Aby całkowicie pozbyć się roztoczy i innych zanieczyszczeń, poszewki na kołdry i poduszki należy wyprać w temperaturze minimum 40-60 st. Celsjusza. Z tego powodu warto zainwestować w pościel wysokiej jakości, która nie zniszczy się po kilku praniach. 

Jeśli chcecie przez długi czas cieszyć się piękną pościelą, pamiętajcie o stosowaniu się do zaleceń producenta, znajdujących się na opakowaniu. Unikajcie prania jej z ubraniami lub ręcznikami. Zwłaszcza z tymi, która mogą zafarbować. Starajcie się też wykorzystywać odpowiednie środki piorące, gwarantujące piękny zapach oraz odpowiednią pielęgnację pościeli.

Jak prawidłowo przechowywać pościel?

Odpowiednio wysuszona i wyprasowana pościel zachowa świeżość dłużej, jeśli będziemy przechowywać ją w zamkniętym pojemniku lub szczelnym pokrowcu. W przypadku tej już założonej na poduszki i kołdry, dobrym rozwiązaniem będzie przykrywanie jej w ciągu dnia narzutą. W ten sposób choć trochę zabezpieczymy ją przed kurzem i innymi zanieczyszczeniami.

Wietrzenie pościeli

Najskuteczniejszym sposobem na odświeżenie pościeli jest jej wywietrzenie. Jak to zrobić? Istnieje co najmniej kilka sposobów. Jednym z nich jest pozostawienie pościeli na łóżku w pokoju z szeroko otwartym oknem i schowanie jej dopiero po pół godzinie takiego wietrzenia. Jeśli warunki atmosferyczne na to pozwalają, możemy także zorganizować wietrzenie pościeli w plenerze – wynosząc ją do ogródka lub na balkon.

Powinniśmy robić to możliwie jak najczęściej i to bez względu na porę roku, gdyż tylko w ten sposób zagwarantujemy sobie spokojny i zdrowy sen.

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: pościel | sypialnia | zdrowy sen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama