Reklama

Reklama

Dziewięć sposobów, jak najlepiej dbać o bibeloty

Gdy je regularnie konserwujesz, nie zniszczą się i zachowają ładny wygląd przez lata. Tym bardziej, że to nie tylko ozdoby, ale i cenne pamiątki.

Sposoby pielęgnacji dekoracyjnych figurek, puzderek, świeczników, flakoników i innych przedmiotów zależą od materiału, z którego zostały wykonane.

1. Roztwór amoniaku

Reklama

Wyroby z żelaza przecieraj ciepłą mydlaną wodą z amoniakiem (łyżka płatków mydlanych i 2 łyżki amoniaku na 1 l wody). Ściereczką nasączoną amoniakiem usuniesz również śniedź (nalot) z drobiazgów zrobionych z miedzi i mosiądzu. Po przeschnięciu wypoleruj je odrobiną sproszkowanej kredy.

2. Olej lniany, sadza i nafta

Mogą być przydatne do usunięcia śladów rdzy. Po dokładnym oczyszczeniu w miejsce po plamie wetrzyj odrobinę oleju z dodatkiem sadzy. Możesz też posmarować przedmiot mieszaniną nafty i oleju (w proporcji 2:1). Pozostaw ją na 24 godziny, a później potrzyj miękką ściereczką. Jeśli to nie wystarczy, przetrzyj papierem ściernym, a potem starannie wyglansuj.

3. Terpentyna

Imitacje kutego żelaza wycieraj szmatką namoczoną w ciepłej wodzie i lekko skropioną terpentyną. A kiedy nieco wyschną, wytrzyj dobrze i wypoleruj.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje