Reklama

Reklama

Co zrobić, gdy pranie zafarbuje

Gdy w jasnym praniu zaplącze się jakiś barwny drobiazg, np. czerwona skarpetka, puści kolor i zafarbuje resztę ubrań. ​ Przejrzyj spiżarnię lub apteczkę. Znajdziesz tam składniki, które pomogą uporać się z tą katastrofą.


Skorupki 3 jajek pokrusz na kawałki i zawiń w gazę. Zwiąż ją na końcach nitką. Włóż między ubrania w pralce i powtórnie wypierz. Skorupki wchłoną kolor. 

Reklama

Mleko uratuje lekko poszarzałe pranie. Wlej je do miski i włóż ubrania. Mocz je przez kilka godzin. Potem upierz jak zwykle. Podobnie zadziała soda oczyszczona. Do szklanki ciepłej wody dodaj 2 łyżki sody. Wymieszaj i wlej do bębna. Włącz pranie.  

Kwasek cytrynowy wsyp zamiast proszku do pojemnika w pralce. Włącz program z najwyższą temperaturą odpowiednią do rodzaju materiału, który ratujesz. Na przykład, gdy wywabiasz zafarbowaną pościel lub ręczniki (z materiałów odpornych na wysoką temperaturę), wsyp 2 opakowania kwasku i włącz program z gotowaniem (temp. 95°C).  

2 łyżki proszku do pieczenia dosyp do proszku do prania. Dodatkowo możesz też wsypać małe opakowanie do bębna. Nastaw pranie na niską temperaturę (40°C). W wyższej proszek może stracić właściwości wywabiające. 

Nastaw pranie. Gdy pralka zacznie pobierać wodę, wysuń szufladkę na detergenty i wlej pół szklanki wody utlenionej do przegródki na płyn do płukania. Ten sposób stosuj tylko do białych ubrań. 

Amoniak jest dość mocny, więc stosuj go do wywabiania plam z ręczników i szlafroka frotte. Do pralki wsyp proszek do prania i opakowanie amoniaku. Nastaw ją na 60°C.

Ubrania nie puszczą koloru jeśli...

...namoczysz je na noc w bardzo zimnej wodzie. Potem upierzesz w płynie  do tkanin kolorowych. Ten sposób przyda się szczególnie przy nowych, kolorowych ubraniach z delikatnego materiału, jak np. jedwab.

...zanurzysz je w roztworze octowym. Wlej do garnka ocet spirytusowy i wodę (1/4 szklanki octu na 1 litr wody). Zagotuj, włóż do roztworu odzież i pozostaw do ostygnięcia. Potem dokładnie wypłucz. Roztwór octowy stosuje się do tkanin odpornych na wysoką temperaturę. Jeżeli ubrań w tym samym kolorze masz więcej, wypierz je razem z nowymi, które farbują, a do bębna przed praniem wlej szklankę octu.

...do pierwszego prania dodasz pieprz. Włóż do bębna zawiązywany woreczek z 1 łyżką ziarenek pieprzu. Potem nastaw pranie jak zwykle.

...użyjesz chusteczek wyłapujących kolor. Kupisz je w hipermarkecie, kosztują ok. 14 zł.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje