Reklama

Ciemna kuchnia. 5 sposobów na doświetlenie przestrzeni kuchennej

Jak rozjaśnić ciemną kuchnię? Wydaje się, że niewielka kuchnia bez dostępu do światła dziennego to trudne wyzwanie aranżacyjne. Są jednak sprytne triki na aranżację takiej przestrzeni. Oto 5 sprawdzonych sposobów na doświetlenie ciemnej kuchni.

Ciemna kuchnia - jak ją urządzić?

Brak dziennego światła w kuchni sprawia, że całe pomieszczenie wydaje się dużo mniejsze, ciasne i ponure. Chyba nie trzeba dodawać, że gotowanie czy jedzenie w takim miejscu to raczej wątpliwa przyjemność. Na szczęście jest kilka prostych aranżacyjnych trików, dzięki którym nie tylko rozjaśnimy kuchnię, ale i optycznie ją powiększymy. Co możemy zrobić?

1. Kuchnia w jasnych barwach

W małej, ciemnej kuchni najlepiej sprawdzą się jasne kolory. Biel to oczywiście nie jedyne dobre rozwiązanie, bo do dyspozycji mamy całą paletę pasteli oraz przełamanych beżów i szarości. Najlepiej, by tego rodzaju barwy znalazły się nie tylko na ścianach i podłogach, ale również szafkach, meblach oraz wszelkich dodatkach. Jeśli zależy nam na ociepleniu wnętrza i zaaranżowaniu przytulnej rodzinnej przestrzeni, to warto wybrać ciepłe, słoneczne odcienie pasteli. Z kolei barwy chłodniejszych szarości nadadzą kuchni nowoczesnego, minimalistycznego charakteru.

Reklama

2. Meble kuchenne na wysoki połysk

W małych, ciemnych pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się meble kuchenne w jasnych, delikatnych kolorach. Innym dobrym rozwiązaniem są meble na wysoki połysk, których błyszczące, wypolerowane fronty odbijają światło i tym samym dają efekt większej przestrzeni. Kolejnym sposobem na doświetlenie ciemnej kuchni za pomocą mebli jest wykorzystanie szafek z przeszkleniami. Fronty tego rodzaju optycznie powiększają wnętrze, zwłaszcza gdy dodatkowo podświetlimy je od wewnątrz.

3. Dodatkowe oświetlenie do ciemnej kuchni

Sposobem na rozjaśnienie ciemnej kuchni jest dobre oświetlenie. Projektując takie wnętrze, warto postawić na kilka rodzajów światła, czyli górne, podszafkowe oraz dekoracyjne, skierowane na wybrane strefy pomieszczenia. Wybierając oświetlenie, powinniśmy zastanowić się także nad barwą i nasyceniem światła. Wszystko zależy oczywiście od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Jeśli zależy nam na ciepłym przytulnym wnętrzu, wybierzmy światło o żółtej barwie, imitujące promienie słońca. Jeżeli jednak pragniemy, by wnętrze było nowoczesne i minimalistyczne, to warto zdecydować się na chłodne, białe światło.

Główne źródło światła najlepiej zaplanować bezpośrednio przy wejściu. W dalszej części pomieszczenia sprawdzi się oświetlenie punktowe, które równomiernie rozjaśni poszczególne strefy wnętrza. Dobrym pomysłem jest zastosowanie listwy ledowej pod szafkami, która estetycznie rozjaśni wszystkie blaty.

4. Lustro do ciemnej kuchni

Kolejnym pomysłem na doświetlenie ciemnej, ponurej kuchni jest zastosowanie luster. Tafla lustra doskonale odbija światło, co sprawia, że wnętrze wydaje się optycznie większe i jaśniejsze. Lustro w kuchni może pojawić się na froncie jednej z szafek, w formie fazowanych płytek w przestrzeni między szafkami lub pokryć całą powierzchnię jednej ze ścian. Jeśli urządzamy kuchnię w konkretnym stylu, na przykład angielskim czy rustykalnym, wystarczy oprawić lustro w odpowiednią ramę nawiązującą do wybranej estetyki.

5. Minimalizm przede wszystkim

Urządzając małą, ciemną kuchnię warto pamiętać o zasadzie "im mniej, tym lepiej". Niestety niewielką przestrzeń łatwo zagracić, a efekt ten będzie tym bardziej widoczny, gdy w kuchni brakuje światła. Nadmiar mebli i dodatków może przytłoczyć wnętrze oraz sprawić, że wyda się jeszcze mniejsze i ciaśniejsze. Dlatego warto szukać nowoczesnych rozwiązań, pozwalających funkcjonalnie zagospodarować przestrzeń i oszczędzić cenne miejsce. Dobrym rozwiązaniem będą na przykład nowoczesne szafki z wysuwanymi, dodatkowymi blatami, a także meble o prostych formach w stylu skandynawskim lub industrialnym. Unikajmy mebli i akcesoriów nadmiernie zdobionych, które optycznie pomniejszają wnętrze i potęgują wrażenie zagracenia.

materiał partnera
Dowiedz się więcej na temat: urządzanie mieszkania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy