Reklama

Reklama

7 sposobów na to, aby zadbać o sprzęt AGD

Domowe urządzenia posłużą nam dłużej, gdy będą prawidłowo używane i konserwowane. Zaoszczędzimy wtedy nawet 500 zł na naprawach.

1. Wyczyść płytę

Ceramiczna płyta kuchenki gorzej przewodzi ciepło i zużywa więcej prądu, gdy jest brudna. Dlatego należy od razu ją wytrzeć, kiedy coś wykipi. To ważne, bo zdrapując przyschnięte jedzenie z płyty, łatwo ją zarysować. Pamiętajmy też, aby nie przesuwać po płycie garnków, tylko je przenosić.

2. Uważaj na iskry

Reklama

Jeśli nie chcemy wydawać pieniędzy na naprawę mikrofalówki, nie wkładajmy do niej metalowych przedmiotów, np. sztućców, blaszanych misek czy żywności zawiniętej w folię aluminiową. Metal wywołuje iskrzenie, które może spowodować pożar w kuchence. Czyśćmy ją też regularnie, aby dobrze przewodziła ciepło.

3. Wyłóż folią

Czyszczenie piekarnika z przypaleń to trudne i pracochłonne zadanie. A używając silnie działających środków, możemy uszkodzić metalowe elementy, które łatwo korodują. Aby ułatwić sobie mycie piekarnika, wyłóżmy jego dno folią aluminiową. Zabrudzoną łatwo usunąć i wymienić na nową, a my zaoszczędzimy na płynach do mycia.

4. Odszraniaj lodówkę

Wiadomo, że oszroniona lodówka pobiera więcej prądu. Zaledwie półcentymetrowa warstwa lodu w zamrażalniku to zużycie energii większe aż o 10%. A to nie wszystkie szkody wynikające z oszronienia. Zmusza ono sprężarkę do znacznie dłużej pracy niż normalnie. Większe jest więc ryzyko, że się zatrze. A wymiana tej części lodówki to wydatek co najmniej 350 zł! Dbajmy również o uszczelki, bo dostające się do chłodziarki ciepłe powietrze podnosi temperaturę w jej wnętrzu. Aby je schłodzić, urządzenie musi pobrać więcej energii.

5. Nalej octu

Kamień i brud osadzający się w generatorze pary żelazka może doprowadzić do awarii. Dlatego należy regularnie czyścić żelazko. Aby usunąć osad, użyjmy octu 5 lub 10-procentowego rozcieńczonego wodą w proporcji 1:1. Napełnijmy nim zbiornik na wodę i pozostawmy co najmniej na godzinę. Po tym czasie wylejmy płyn i dokładnie wypłuczmy zbiorniczek.

6. Usuń nalot

Kamień w czajniku to nie tylko gorszy smak kawy i herbaty, ale także większe ryzyko awarii urządzenia. Aby jej uniknąć, systematycznie usuwajmy osad z grzałki, np. wodą z kwaskiem cytrynowym. Spalonej grzałki nie da się naprawić. A nowy czajnik to wydatek co najmniej 50 zł.

7. Wsyp sodę do pralki

Osadzający się na grzałce pralki kamień może ją uszkodzić. A wymiana tej części to koszt co najmniej 140 zł. Aby zaoszczędzić te pieniądze, wystarczy do każdego prania dodawać środki zmiękczające twardą wodę.

Płyny czy proszki, zapobiegające osadzaniu się kamienia na grzałce, są jednak drogie. Na szczęście można je zastąpić znacznie tańszymi substancjami. Opakowanie sody oczyszczonej za 1 zł spełni tę samą rolę. Wystarczy dodać ją do środka piorącego.Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje