Reklama

Uzdrawiająca kuracja dr Dąbrowskiej

Oczyszcza organizm i pozwala zrzucić nawet 20 kg! Post warzywno-owocowy, któremu poddaje się Karolina Szostak, leczy m.in. cukrzycę II stopnia i miażdżycę.

Tej kuracji nie należy nazywać dietą! To terapia uzdrawiająca, która przy okazji odchudza.

Swój post warzywny Ewa Dąbrowska, doktor nauk medycznych, wieloletnia adiunkt Akademii Medycznej w Gdańsku, stworzyła, by leczyć pacjentów m.in. z chorób cywilizacyjnych jak cukrzyca II stopnia, miażdżyca, zespół metaboliczny, ale nie tylko. Opracowana przez nią półgłodówka polega na jedzeniu wyłącznie surowych i gotowanych warzyw oraz trzy rodzaje dozwolonych owoców. Dzienna racja pokarmowa wynosi 600-800 kcal dziennie.

Mechanizm działania postu jest złożony. W trakcie terapii mózg pozbawiony zewnętrznych źródeł energii czerpie ją najpierw z tkanki tłuszczowej, a następnie przerabia na glukozę wszelkie złogi białkowe, tj. uszkodzone, zwyrodniałe lub martwe komórki tkanek, zakrzepy, guzy, itp. Ten rodzaj przemian nazywa się odżywianiem wewnętrznym lub endogennym.

Reklama

Ścisłe przestrzeganie zasad kuracji powoduje ustąpienie łaknienia. Przyczyną jego braku jest wyłączenie ośrodka głodu, znajdującego się w rdzeniu mózgowym. Uwaga, w przypadku przekroczenia 800 kcal - a to zdarzy się, gdy zjesz coś bardziej kalorycznego jak choćby rodzynki czy daktyle - ponownie się włączy, a proces odżywiania wewnętrznego i samoleczenia zostanie przerwany!

Post składa się z dwóch etapów. Pierwszy, główny, może trwać od 14 do 42 dni, w zależności od zaleceń dietetyka. Na początku mogą pojawiać się krótkotrwałe "kryzysy ozdrowieńcze" np. osłabienie, bóle głowy, nudności, wymioty, biegunka - to skutki uwolnienia toksyn z tkanek i przeniknięcia ich do krwi. Osoby, które prowadziły zdrowy tryb życia, zwykle nie mają tych objawów.

Jak wrócić do zbilansowanej diety i uniknąć efektu jojo? Podczas półgłodówki w szybkim tempie można zrzucić nawet 20 kilogramów, więc ryzyko jest ogromne. "Wychodzenie z postu to drugi etap kuracji. Powinien trwać miesiąc, niezależnie od długości kuracji. Stopniowo zwiększamy dzienną dawkę kalorii. W przeciwnym razie czeka nas efekt jojo. W trakcie pierwszych siedmiu dni jemy 800 kcal dziennie, kolejnych siedmiu - 1000 kcal, następnie 1200 kcal i kończymy na 1500 kcal. Sukcesywnie wprowadzamy do jadłospisu zboża, rośliny strączkowe, owoce. Dopiero w ostatnim tygodniu włączamy do menu mięso", mówi Katarzyna Milczarkiewicz z www.postleczniczy.pl, prowadząca m.in. kurację Karoliny Szostak.

Czy trudno wytrzymać cały post? Dzięki wyłączeniu ośrodka głodu sama półgłodówka nie jest tak trudna do przejścia, jakby się mogło wydawać. Gorzej jest z miesięcznym etapem wychodzenia z kuracji. "Przez 42 dni postu pacjenci marzą o wielu smakołykach. Gdy już go skończą, nie wytrzymują i rzucają się na jedzenie, nie zważając na zagrożenie efektem jojo", podkreśla Katarzyna Milczarkiewicz.

Przykładowe menu

Śniadanie: carpaccio z pomidora i kalarepy, pieczone jabłka z cynamonem, zakwas z buraka.

Drugie śniadanie: bigos jarski. Obiad: chili z kalafiora, surówka z marchewki z jabłkiem.

Drugie śniadanie: surówka z selera, orzechów i suszonych śliwek.

Obiad: kasza jaglana z pesto z jarmużu z płatkami drożdżowymi.

Podwieczorek: zupa z brokułem. Kolacja: sałatka z pieczonymi batatami, ciecierzycą i granatem.

Podwieczorek: surówka z białej rzodkwi ze szczypiorkiem.

Kolacja: zupa-krem z czerwonych warzyw.

Więcej na: www.postleczniczy.pl Dzień kuracji wyprowadzającej Śniadanie: koktajl "Moc chlorofilu"

Co musisz wiedzieć

Czego nie można jeść podczas postu? Z menu należy bezwzględnie wykluczyć mięso, rośliny strączkowe, orzechy, oleje, pieczywo, nabiał, zboża, produkty na bazie mąki, cukier, słodycze, a z warzyw - ziemniaki i bataty. Należy też rzucić palenie.

Czy każdy schudnie podczas postu? "Osoby szczupłe zrzucą niewiele, utrata wagi jest proporcjonalna do masy ciała. Im większa, tym więcej chudniemy", tłumaczy Katarzyna Milczarkiewicz.

Przeciwwskazania do stosowania kuracji? Ciąża, karmienie piersią, zaawansowany nowotwór, nadczynność tarczycy, stosowanie leków hamujących układ immunologiczny, choroba Adisona, ciężka depresja.

Na czym bazuje kuracja? Na warzywach niskoskrobiowych i owocach o niskiej zawartości cukru: jabłkach (maksymalnie. 4 dziennie), grejpfrutach, cytrynach.

Dodatkowe wskazówki. W czasie trwania kuracji nie pijesz kawy, herbaty, żadnych gazowanych napojów. Jedynie wodę lub naturalne, świeżo wyciskane warzywne soki i herbatki ziołowe. Do przygotowywania posiłków nie używasz żadnych tłuszczów ani soli. Smaku daniom możesz dodać naturalnymi przyprawami i ziołami (szczypiorek, koperek, natka pietruszki) oraz cebulą i czosnkiem.

SHOW 3/2017

Zobacz także:

Show
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy