Przejdź na stronę główną Interia.pl

Jak pokochać życie na diecie

Z trudem gubisz niechciane kilogramy, za to odzyskujesz je łatwo i z nawiązką... Co zrobić, by schudnąć raz na zawsze?

Efekt jo-jo to twoja zmora? Zawsze, gdy uda ci się schudnąć, i tak wracasz do wagi sprzed diety? Taka huśtawka powoduje nie tylko frustrację, ale i problemy metaboliczne, bo rozregulowuje układ trawienny. W rezultacie każda następna próba zrzucenia zbędnych kilogramów okazuje się coraz trudniejsza, a bywa też okupiona kłopotami ze zdrowiem.

Żeby kilogramy nie wracały

Reklama

Pamiętaj: im bardziej restrykcyjna dieta, tym większa pewność, że po powrocie do zwykłego trybu odżywiania przytyjesz na nowo. Dlatego dietetycy nawołują do "diety bez diety". Brzmi dziwnie? Już tłumaczymy. Pod słowem "dieta" zwykle rozumie się to, że na pewien czas - tydzień, dwa - przechodzi się na inny tryb odżywiania. Czyli jesz tylko grejpfruty (niedobrze!). Albo samo mięso (bardzo niedobrze!). Albo liczysz kalorie i nie przekraczasz np. 1000 kcal (i jesz cokolwiek, byle tylko dojść do 1000!).

Kończysz z ową "dietą", wracasz do tego, co jadłaś zwykle i... tyjesz!

A przecież "dieta" to po prostu sposób odżywiania się. Jeśli twą "dietą" będą zdrowe nawyki żywieniowe, na zawsze pożegnasz się ze zbędnymi kilogramami. Racjonalne żywienie polega na dostarczaniu organizmowi tego, czego mu potrzeba. Musisz jeść białko, by budować tkanki, a także węglowodany, bo to źródło energii. Ale tylko te zdrowe, złożone: kasze i pełne zboża. Słodycze, też przecież węglowodany, są ci do niczego niepotrzebne, więc je wykreśl.

Należy też bardzo ograniczyć owoce, bo to tuczące cukry proste.

Niezbędne są za to tłuszcze. Ale tu też uwaga: roślinne, nieutwardzone!

To nie przyjdzie łatwo, ale się uda!

Pij dużo wody. Jedz regularnie, co trzy godziny, za to w pięciu małych porcjach dziennie. I nie później niż na trzy godziny przed snem.

No i koniecznie uprawiaj sport. Możesz jeździć na rowerze, pływać, biegać, tańczyć... Bez ruchu, który napędza metabolizm, nie schudniesz! I pamiętaj: zmiana nie przyjdzie w dwa tygodnie - to nie "dieta-cud". Utrata wagi zajmie kilka miesięcy, ale jeśli utrzymasz zdrowe nawyki, szczupła sylwetka pozostanie z tobą na zawsze!

Początek będzie pewnie trudny, ale przyzwyczaisz się do nowego stylu życia. I nawet nie pomyślisz, że jesteś na diecie! Po prostu będziesz zdrowo żyć, cieszyć się zgrabną figurą, a do tego uchronisz się przed wieloma schorzeniami związanymi z otyłością.

AGNIESZKA PACUŁA

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje