Reklama

Reklama

Czy laktoza i gluten szkodzą?

Nietolerancje pokarmowe zataczają coraz szersze kręgi. Najczęściej pojawiają się u dorosłych. I nie jest to kwestia mody. To raczej znamiona cywilizacji i przybywania produktów, z którymi układ pokarmowy sobie nie radzi.


Reklama

Czasem nawet nie zdajesz sobie sprawy, że za kłopotami z twoim zdrowiem kryje się nieodpowiednia dieta. Dlatego zwracaj uwagę na to, co jesz i obserwuj swój organizm.

Nie trawię tego

Laktoza jest dwucukrem zawartym w produktach mlecznych. Jej trawienie odbywa się dopiero w jelicie cienkim, dzięki obecności enzymu pod nazwą laktaza. Ale gdy go brakuje, nadmiar laktozy zbiera się w jelicie grubym, co sprzyja powstawaniu przykrych dolegliwości. Najczęściej występują one po spożyciu mleka.

Około 60-70 procent osób cierpiących na nietolerancję laktozy nie szkodzi spożycie sera czy jogurtów, które zawierają kilkukrotnie mniej laktozy niż mleko.

Dieta bezlaktozowa

Skoro produkty mleczne Ci szkodzą, trzeba je odstawić. I tu zaczynają się schody. Kontrowersje dotyczą zwłaszcza picia mleka przez dorosłych. Największą wartością mleka jest wapń. Przeciwnicy białego napoju zaznaczają jednak, że ten pierwiastek w mleku występuje razem z fosforem, który ogranicza jego przyswajanie. Poza tym, żeby mleko zachowało wszystkie wartości odżywcze (witaminy A, D, E oraz B), musiałoby pochodzić prosto od krowy.

To, co jest wlewane do kartonów, traci wiele najcenniejszych składników odżywczych. Dlatego jeśli sięgasz po takie mleko, wybieraj to o obniżonej zawartości tłuszczu. A jeśli cierpisz na nietolerancje pokarmowe, sięgaj po mleko bez laktozy lub zamień je na produkty fermentowane, czyli jogurty lub kefiry.

Nietolerancja glutenu

Białko obecne w nasionach pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa szkodzi chorym na celiakię, alergikom i całej reszcie nadwrażliwej na gluten. Jeśli twój organizm ma z nim problem, może ci wysyłać sygnały w postaci bólu brzucha wzdęć biegunek zaparć wysypek ciągłego zmęczenia i osłabienia omdleń bólów i zawrotów głowy anemii drętwienia oraz bólu nóg i rąk pieczenia w przełyku nudności. Niestety, gluten występuje nie tylko w zbożach i produktach mącznych, dlatego dieta bezglutenowa jest bardzo trudna. W przypadku celiakii dieta musi być stosowana przez całe życie. W przypadku alergii - czasowo

Objawy nietolerancji latozy

Około 30 do 40 procent osób z nietolerancją laktozy ma nieprzyjemne objawy po wypiciu szklanki mleka: wzdęcia gazy biegunka nudności skurcze brzucha Są one wynikiem fermentacji bakteryjnej w jelicie grubym, gdzie wydzielają się szkodliwe dla układu pokarmowego kwasy. Objawy mogą występować nawet kilkanaście godzin po spożyciu nabiału.

IK

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje