Niedługo bierzesz ślub? Mamy kilka wskazówek

Lato i wczesna jesień to najgorętszy ślubny sezon. Ten rok jest jednak inny. Koronawirus pokrzyżował nam wiele planów. Nie zawsze jednak możemy i chcemy rezygnować z wesela. Pamiętajmy jednak o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa.

Lista gości

Organizując wesele często zaczynamy od listy gości. Pamiętajmy, że najnowsze wytyczne - w tzw. zielonych strefach - mówią o 150 osobach, nie wliczając w to obsługi. Ważne, aby każdy z gości miał zapewnioną bezpieczną przestrzeń, a osoby z jednej rodziny, mieszkające razem warto usadzić przy jednym stole. To zawsze trudna decyzja, ale zastanówmy się, czy zapraszać na wesele seniorów. To dla nich koronawirus stanowi największe zagrożenie. Sytuacja epidemiczna jest bardzo dynamiczna, dlatego powinniśmy śledzić zalecenia i wytyczne. Tam, gdzie zachorowań jest najwięcej wyznacza się strefy żółte i czerwone, gdzie obowiązują bardziej restrykcyjne przepisy.  

W strefie żółtej w imprezie może brać udział 100 osób z wyjątkiem obsługi, z kolei w czerwonej - zaledwie 50 osób, nie licząc obsługi. Warto uprzedzić gości, aby nie przychodzili na uroczystość, jeśli czują się gorzej lub jeśli mają podejrzenie kontaktu z osobą zakażoną.

Pomocna aplikacja

Dla bezpieczeństwa siebie i gości warto namówić wszystkich do pobrania aplikacji ProteGO Safe. To bezpłatna aplikacja na telefon dostępna w internetowych sklepach z aplikacjami Google Play i App Store. Dzięki niej możemy otrzymać powiadomienie o kontakcie z koronawirusem, a także dalsze wskazówki, gdzie szukać pomocy. Co ważne - otrzymanie powiadomienia nie oznacza, że z automatu będziemy objęci kwarantanną.

- Zainstalowanie aplikacji nic nas nie kosztuje. Ten niewielki gest, może za to realnie nam pomóc. Z zainstalowaniem ProteGO Safe poradzą sobie nawet osoby starsze, czy gorzej radzące sobie z nowymi technologiami - przekonuje minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Jak działa aplikacja? Technologia oparta jest na połączeniu Bluetooth. ProteGO Safe poszukuje innych urządzeń, na których zainstalowana jest aplikacja. Jeśli dojdzie do kontaktu z urządzeniem osoby, która również z niej korzysta, dystans między nami wyniesie mniej niż dwa metry, a spotkanie potrwa dłużej niż 15 minut, aplikacja je odnotuje i będzie o nim pamiętać przez dwa tygodnie. Jeśli w tym czasie okaże się, że osoba, z którą mieliśmy kontakt, zachorowała na koronawirusa, zostaniemy o tym poinformowani. Co ważne aplikacja dna o ochronę naszych danych i prywatność użytkowników - nie dowiemy się zatem kim jest chory. Aplikacja nie śledzi naszej lokalizacji i nie przechowuje naszych danych. Jest całkowicie bezpieczna i anonimowa. Więcej na jej temat można przeczytać na tej stronie.

Korzystasz z telefonu z systemem Android - pobierz ProteGO Safe ze sklepu Google Play.

Korzystasz z telefonu z systemem iOS - pobierz ProteGO Safe ze sklepu App Store.

Nie traćmy czujności

Ślub i wesele to wyjątkowy czas. Nie powinniśmy jednak bagatelizować zagrożenia. W tym roku szczególnie powinniśmy zadbać o bezpieczeństwo i komfort naszych gości. Przygotujmy listę ważnych zaleceń, których przestrzegać będzie obsługa, ale także nasi bliscy. Sprawdźmy, czy środki do dezynfekcji są przygotowane w odpowiedniej ilości i są dostępne w różnych miejscach. Zadbajmy, aby pomieszczenia były jak najczęściej wietrzone. Sprawdźmy czy obsługa jest odpowiednio zabezpieczona, czy nosi maseczki i rękawiczkami. Organizując przyjęcie, warto pamiętać o tym, by goście nie byli zgromadzeni przez cały czas w jednym miejscu.

Jak radzimy sobie z załatwieniem spraw urzędowych w czasie pandemii

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje