Przejdź na stronę główną Interia.pl

Prosty sposób na motywowanie dziecka

Myślisz, że motywowanie dziecka to tylko system kar i nagród? Błąd! Eksperci opracowali zupełnie inny system, dzięki któremu nawet maluchy będą same z siebie dążyć do zamierzonego celu. To dużo lepsza opcja niż formy przekupstwa nową zabawką, wyjazdem na wakacje, czy inną przyjemnością. Co ważne, ten system motywacji oparty na metodach znanych trenerom rozwoju osobistego, śmiało możesz wykorzystać i ty.

Dzieci i młodzież, tak samo jak my, potrzebują motywacji oraz narzędzi wspomagających osiąganie celów czy spełnianie marzeń. Przecież nierzadko oczekujemy od nich dobrych ocen, regularnego czytania książek, pomocy w obowiązkach domowych, pomocy przy młodszy rodzeństwie itp. Przy tym każdy młody człowiek ma też swoją agendę: swoje pasje, plany i marzenia.

Lista celów

By pomóc im w osiąganiu szkolnych i pozaszkolnych celów, warto wykorzystać narzędzia z obszaru rozwoju osobistego dla dzieci. Jednym z nich jest Lista celów.

Zdarzyło Ci się kiedyś obserwować młodego człowieka, który zniechęcił się do podejmowania prób spełnienia jakiegoś wielkiego marzenia? Albo takiego, który tryskał energią, gdy postanowił osiągnąć jakiś wielki cel, a po kilku dniach stwierdzał, że to wszystko było bez sensu a jemu “i tak się nie uda". Czasem takie podejście wynika z rozmiaru celu jaki sobie stawiamy. Wielkie zadanie może się wydawać tak ogromne, że onieśmieli nawet osobę bardzo pewną siebie. Na szczęście psychologowie opisują w literaturze metodę mówiącą o tym, jak sobie poradzić w takimi "wielorybimi" celami. A można to zrobić... małymi krokami. Należy rozbić wielki cel na małe, osiągalne kroki, dzięki czemu nasz mózg powoli oswaja się z ogromem zadań, jakie go czekają. Opisywane tu narzędzie Lista celów ma za zadanie pomóc dzieciom w tym procesie. Jak możecie z niego skorzystać?

Najważniejsze kroki 

Krok 1.

Pobierz plik Lista celów ze strony www.godmother.pl/WydrukiDoNaukizHP i wydrukuj go.

Krok 2.

Na początku uczeń wybiera zadanie lub cel, z którym chce się zmierzyć. Zastanówcie się wspólnie na jakie mniejsze zadania można ten cel podzielić. Chłopiec chce zostać królem strzelców? Świetnie! W takim razie warto, by zapisał się do klubu piłkarskiego przy pobliskim Młodzieżowym Domu Kultury. Na pewno trzeba regularnie trenować, nie tylko piłkę nożną, ale też biegać dla kondycji kilka razy w tygodniu. Co jeszcze można zrobić? A może by tak przeczytać książkę o takiej tematyce, na przykład biografię Roberta Lewandowskiego? Wymyślcie przynajmniej sześć drobniejszych celów, które przybliżą Was do tego głównego.

Krok 3.

Teraz należy podzielić małe zadania na te, które wystarczy wykonać jednorazowo oraz takie, które trzeba wykonywać systematycznie i regularnie. Przywołując nasz przykład - zapisać się do klubu wystarczy raz, raz też wystarczy przeczytać książkę, ale biegać trzeba systematycznie.

Krok 4.

Wizualizacja wielkiego celu. W górnym prawym rogu Listy celów przygotowaliśmy pole na wizualizację głównego celu który uczeń chce osiągnąć. Wybierz spośród własnych zdjęć lub fotografii z internetu obrazek, który najlepiej pokazuje to, co chcecie osiągnąć. Wklej go na wydrukowaną wcześniej Listę celów.

Krok 5.

Zajmiemy się teraz zadaniami permanentnymi, które trzeba praktykować systematycznie. Wydrukuj ze swojego telefonu obrazki, zdjęcia lub symbole, które będą Wam o nich przypominały. Wydrukowane zdjęcia powinny być mniej więcej wielkości kwadratów, pięć na pięć centymetrów.

Krok 6.

Czas na zadania jednorazowe, na przykład przeczytanie książki, która zbliża nas do celu głównego. Te zadania zapisz na karteczkach samoprzylepnych i wklej w pozostałe pola na Liście celów.

Co sprawia, że Lista celów jest tak skuteczna?

Po pierwsze - wizualizacja. Obrazy, jakimi się otaczamy i karmimy nasz umysł potrafią bezpośrednio wpłynąć na nasze zachowanie, a w konsekwencji na osiągnięcia.

Po drugie - hierarchia. Na górze wklej cele najważniejsze, na których należy się skupić w pierwszej kolejności, a na dole następne, o których należy pamiętać. Nie jesteśmy w stanie skupić się na wielu rzeczach na raz, a nie chcemy przecież żeby dzieci poczuły się przytłoczone celami, jakie sobie wyznaczają. Skup się na tym co jest na górze Listy celów, a dalej... jakoś to będzie i nawet się nie obejrzysz a kroczek po kroczku cel zostanie osiągnięty.

Po trzecie - elastyczność. Niezależnie od tego czy od postanowienia minął tydzień czy miesiąc, biegać trzeba wciąż, by zostać królem strzelców. Dlatego takiego rodzaju zadanie będzie wydrukowane i wklejone na stałe. Ale, po zapisaniu się do klubu piłkarskiego, można już oderwać karteczkę samoprzylepną i zastąpić ją kolejną. To oznacza, że nawet jeśli nasz główny cel będzie składał się z większej liczby pomniejszych zadań, nie musimy znać ich wszystkich od razu. Skupmy się na sześciu, które jako pierwsze przychodzą do głowy lub na tych, które uznasz za najważniejsze na tym etapie nauki i rozwoju.

Rozbij cel na małe kroki, dzięki temu mózg oswoi się z czekającymi go zadaniami.

Wskazówka! Warto mieć urządzenie, które ma opcję wydruków kolorowych, takie jak HP DeskJet Ink Advantage z serii 3700. Im bardziej rzeczywista wizualizacja konkretnych kroków, tym łatwiej będzie dziecku je osiągnąć. Jeśli mózg się na nie napatrzy, stopniowo będzie się z nimi oswajać, aż w końcu podejmie się ich zdobycia. To oznacza też, że Lista celów powinna wisieć w widocznym miejscu, na przykład nad biurkiem dziecka.

Czy wiesz, że urządzenie HP DeskJet Ink Advantage 3785  ma funkcję druku mobilnego z tabletu lub telefonu? Ta funkcja znacznie ułatwia drukowanie np. zdjęć.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje