Lodówka wolnostojąca - jaki model wybrać? Jakie parametry wziąć pod uwagę?

Lodówki wolnostojące to nadal najchętniej wybierany rodzaj sprzętu chłodzącego do kuchni. Dzisiaj, w perspektywie rosnących rachunków za energię elektryczną, ogromną uwagę przy wyborze konkretnego modelu należy przykładać do kwestii energooszczędności. Coraz popularniejszy staje się także system No Frost, zapewniający idealny poziom wilgotności we wnętrzu lodówki oraz kilka innych, ciekawych funkcjonalności.

Jakie są rodzaje lodówek wolnostojących?

Lodówki wolnostojące można podzielić przede wszystkim na dwa rodzaje:

  • lodówki jednodrzwiowe,
  • lodówki dwudrzwiowe.

Te pierwsze to urządzenia bardzo proste i tanie. Ewentualnie mogą posiadać mini zamrażarkę wewnątrz samego urządzenia, najczęściej na jego górze. Segment lodówek jednodrzwiowych nie jest tak zróżnicowany jak dwudrzwiowych, natomiast można tutaj znaleźć i nieduże, składające się z dwóch półek urządzenia, jak i znacznie wyższe urządzenia, które wewnątrz mają sporą ilość półek i do tego od 1 do 3 szuflad. Zdarza się, że w najnowszych modelach pojawiają się takie funkcjonalności jak komora świeżości, która reguluje poziom wilgotności i tym samym wydłuża świeżość przechowywanej tam żywności, lub komora zero idealna do przechowywania mięs, ryb i wędlin. 

Lodówki dwudrzwiowe to znacznie szersza grupa produktów. Są to chłodziarko-zamrażarki, które dzielą się na:

  • lodówki z zamrażarką na górze - najprostszy model, najczęściej z 1 termostatem, brakiem automatycznego odmrażania;
  • lodówki z zamrażarką na dole - najpopularniejszy model lodówek z ogromnym wyborem szerszych modeli, jak i tych wąskich i płytkich idealnych do małych kuchni; nowoczesne modele posiadać mogą system No Frost, komorę świeżości, komorę sera, 2 termostaty; najnowsze propozycje wyróżniają się także dobrą klasą energetyczną;
  • lodówki dwudrzwiowe side by side - otwierane na boki, chłodziarka z reguły jest po prawej stronie, zamrażarka po lewej, ta ostatnia z reguły jest węższa. To idealne rozwiązanie dla dużych rodzin, które przechowują sporą ilość mrożonego jedzenia (nie tylko mięs, ale i owoców czy warzyw, a także różnego rodzaju przetworów). 

Szeroki wybór lodówek wolnostojących znajdziesz na: https://www.neonet.pl/duze-agd/lodowki-i-zamrazarki.html

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru lodówki?

Lodówki opisywane są za pomocą szeregu bardzo różnych parametrów. Jest natomiast co najmniej kilka kwestii, na które należy zwrócić większą uwagę. 

  • Klasa energetyczna dzisiaj okazuje się jednym z podstawowych kryteriów wyboru sprzętu. W perspektywie rosnących cen za energię elektryczną, zdecydowanie warto wybrać model lodówki w klasie A++, a najlepiej A+++. Dzięki temu w perspektywie roku zauważysz znaczący spadek rachunków za prąd. Wyższa cena za lodówkę tej klasy zwróci się znacznie szybciej niż myślisz. To kryterium ważne jest także w kontekście ograniczania negatywnego wpływu człowieka na środowisko.
  • Głośność lodówki z pozoru tylko może się wydawać nieistotna, ale kiedy już ją postawisz w domu, okaże się, że zbyt intensywne dźwięki szybko zaczną cię irytować. Musisz jednak znaleźć kompromis między wydajnością a cichą pracą. Najcichsze są bowiem lodówki bez systemu odmrażania (który okazuje się bardzo przydatny). One generują hałas na poziomie 35 dB. Te z systemem No Frost i funkcją odmrażania pracują na poziomie 37-46 dB. 
  • Pojemność lodówki to kwestia bardzo indywidualnych potrzeb i preferencji. Duże lodówki dla 2-3 osobowej rodziny mają pojemność około 200 l dla chłodziarki i 70-90 dla zamrażarki. W większości przypadków taka pojemność okazuje się wystarczająca. Jeśli nie. Możesz pomyśleć o dużej lodówce typu french door i zakupie niezależnej zamrażarki. 
  • Design to także kwestia bardzo indywidualna. Warto jednak zwrócić uwagę, że na rynku oprócz klasycznych białych, czarnych czy srebrnych modeli pojawiła się ciekawa grupa lodówek w stylu retro, które prezentują się świetnie w mniej tradycyjnych aranżacjach.
  • Sposób oddawania ciepła warunkuje ustawienie lodówki oraz możliwość jej ewentualnej zabudowy. Większość lodówek oddaje ciepło bokami, co oznacza, że od tej strony nie można ich zabudować, ustawiając je w kuchni należy zaś zostawić pewien odstęp między bokami lodówki a szafką, ścianą bądź innym urządzeniem. Alternatywą są lodówki oddające ciepło tyłem. Jest ich mniej, natomiast bez problemu można znaleźć taki model, który pozwala na zabudowanie boków. 


Najważniejsze technologie w lodówkach, o których należy pamiętać

Wybierając lodówkę, koniecznie trzeba przyjrzeć się zastosowanym w niej technologiom. W ostatnich kilku latach lodówki bardzo zmieniły się pod względem funkcjonalności i warto z tego skorzystać. Koniecznie zwróć uwagę na:

  • agregaty - obecnie stosuje się 1 agregat na całe urządzenie. Najpopularniejszym rozwiązaniem są kompresory inwerterowe, które są nie tylko cichsze w pracy, ale i wyróżnia je bardzo długa żywotność. Sporo jest w nich elektroniki sterującej i jeśli coś się psuje, to właśnie ona. Dostępne są także inwertery liniowe, które są najcichsze i najtrwalsze (korzysta z nich przede wszystkim LG);
  • termostaty - dzisiaj standardem są lodówki wyposażone w 2 termostaty osobno sterujące chłodziarką i zamrażarką, co pozwala różnicować pracę urządzenia w tych dwóch częściach, to z kolei przyczynia się często do niemałych oszczędności energii;
  • No Frost - system regulujący poziom wilgotności w lodówce, technologia automatycznego odszraniania i odmrażania podbiły serce niejednego użytkownika; wydłużyła się znacząco świeżość produktów przechowywanych w lodówce, poprawiła się kwestia higieny, ograniczono znacznie możliwość rozwoju różnego rodzaju mikroorganizmów we wnętrzu urządzenia;
  • dwa oddzielne obiegi powietrza - nie mniej ważne niż 2 termostaty; tamte regulują temperaturę, obiegi powietrza zapobiegają zaś mieszaniu się zapachów;
  • komory zero - idealne do przechowywania mięsa czy ryb w idealnej dla nich temperaturze, chroniącej przed zepsuciem;
  • komora świeżości - przedłużająca świeżość warzyw i owoców przez regulację wilgotności;
  • programatory - pozwalające na precyzyjne ustawianie temperatury, najczęściej osobno w zamrażarce i chłodziarce. 

   

.
Dowiedz się więcej na temat: lodówka | Dom | sprzęt AGD | kuchnia | wystrój
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy