Reklama

Laserem w oko, czyli 5 popularnych mitów na temat laserowej korekcji wzroku

10 mln Polaków nosi okulary, a milion soczewki kontaktowe. Okularników będzie coraz więcej - godziny spędzane w pracy przy komputerze, wpatrywanie się w ekrany smartfonów przyczyniają się do coraz gorszej kondycji naszych oczu. Dziś już 46 proc. uczniów szkół średnich ma wadę wzroku, zwłaszcza krótkowzroczność i syndrom suchego oka.

Nie zawsze okulary i soczewki pozwolą nam na życie bez ograniczeń. Jest wiele zawodów wymagających perfekcyjnej ostrości widzenia: to sportowcy, zawodowi kierowcy, policjanci, ratownicy, żołnierze. Często wada wzroku przeszkadza nam w również w codziennym funkcjonowaniu, np. w uprawianiu sportu.

Wyjście? Rozwiązaniem może być laserowa korekcja wzroku. Zabieg prosty, bezpieczny i ...obrosły wieloma mitami. Czas obalić je raz na zawsze.

Mit 1 "To skomplikowany i niebezpieczny zabieg. Można od niego oślepnąć"

Laserowa korekcja wady wzroku jest obecnie jedną z najbezpieczniejszych i najczęściej wykonywanych operacji na świecie. Bardzo precyzyjne lasery pozwalają niemal całkowicie wyeliminować pojawienie się komplikacji zarówno podczas, jak i po zabiegu. Dlatego ryzyko powikłań jest bardzo niskie i wynosi 2-3 proc.

Reklama

- Proces kwalifikacji do zabiegu rozpoczyna się zawsze od szczegółowych badań. Po  uzyskaniu wszystkich wyników, lekarz informuje pacjenta czy wada może być korygowana i  jaką metodą.  "Każdy przypadek traktowany jest indywidualnie a dostępne technologie i nowoczesne metody pozwalają wybrać najlepszą metodę korekcji dla każdego Pacjenta - wybór zależy nie tylko od stanu medycznego wzroku pacjenta ale również stylu życia i oczekiwań czasu powrotu do aktywności -  mówi dr Marcin Smorawski z sieci Klinik Okulistycznych Optegra.

Mit 2 "W czasie zabiegu wbijana jest igła w oko"

Podczas laserowej korekcji wzroku oczy są znieczulane silnie działającymi kroplami, które mają natychmiastowe działanie. A w trakcie zabiegu pacjent odczuwa tylko niewielki ucisk na oku oraz delikatny dyskomfort związany z przytrzymaniem powiek.

 Sam zabieg usuwania wady trwa zaledwie ...24 sekundy. Pacjencie są przytomni w trakcie zabiegu. Niektórzy ludzie boją się widoku wiązki lasera na tyle, że pozostają przy niedogodnościach związanych z noszeniem okularami czy szkłami kontaktowymi. Jednak wbrew utartym "mitom", pacjenci nie są w stanie zobaczyć "oślepiającego lasera" - jedyne co widzą podczas zabiegu to zielone światło. 

Mit 3 "To dobre tylko dla bardzo skomplikowanych wad wzroku"

Gdyby tak było, do zabiegu kwalifikowaliby się tylko nieliczni pacjenci. A jest odwrotnie: zabiegom poddaje 85-90 proc. zgłaszających się ludzi z krótkowzrocznością, nadwzrocznością i astygmatyzmem. Metody laserowej korekcji wzroku dają możliwość skorygowania wad wzroku w zakresie od -10 do +6,00 dioptrii oraz astygmatyzmu do + 6 dioptrii. To bardzo szeroka skala, dlatego tak wiele osób decyduje się raz na zawsze rozstać się z okularami. Na całym świecie wykonano już ponad 500 tys. zabiegów w oparciu o procedurę Smile (w Polsce - Lentivu) i kilka milionów zabiegów metodami powierzchniowymi.

Są jednak osoby, które nie mogą poddać się laserowej korekcji wzroku. Przeciwwskazaniem może być m.in. szybki postęp wady w ciągu ostatniego roku przed operacją, zaćma, jaskra, zapalne schorzenia oczu, zaburzenia siatkówki w przebiegu cukrzycy, rozrusznik serca, ciąża i laktacja, skłonność do tworzenia się bliznowców, czy choroby autoimmunologiczne.

A co z wiekiem?  Tu sprawa jest prosta - nie istnieje górna granica wieku kwalifikująca do zabiegu. Ale jest dolna: zabiegi wykonuje się już od 21 roku życia. 

Mit 4 "Po zabiegu oczy bolą przez kilka tygodni i łatwo jest o zakażenie"

Po zabiegu laserowej korekcji wzroku pacjenci odczuwają zwykle pewien dyskomfort, w postaci łzawienia, swędzenia oczu, nadwrażliwości na światło, które zwykle dość szybko mijają. Część skarży się na suchość oczu. To przejściowe dolegliwości, łagodzone przez środki przeciwbólowe, które pacjenci zażywają już w domu.  

Ale nie od razu po zabiegu będziemy w stanie spoglądać na świat sokolim wzrokiem. Pełna ostrość widzenia powraca w ciągu kilku tygodni po zabiegu jednak wahania ostrości widzenia mogą występować jeszcze przez okres do 12 miesięcy po zabiegu.

A co z zakażeniem? Ryzyko infekcji po zabiegu jest niskie, można je porównać do ryzyka infekcji występującego podczas stałego i intensywnego noszenia soczewek przez rok. Oczywiście nie oznacza to, że po zabiegu nie należy zachowywać szczególnej ostrożności. W ciągu pierwszego tygodnia, aby uniknąć infekcji trzeba stosować antybiotyki oraz sterydowe i niesterydowe leki przeciwzapalne.  Przez miesiąc - wkraplać do oczu sztuczne łzy - krople, które nawilżają gałkę oczną. Powrót do aktywności życiowych możliwy jest już następnego dnia przy wybranych metodach zabiegu (np. Lenitvu). Nie wskazane jest przez okres dwóch tygodniu korzystanie z basenów czy sauny. 

Mit 5 "To się nie opłaca. Okulary i soczewki są dużo tańsze"

Wraz z upływem lat wada wzorku zwykle pogłębia się lub zmienia. To zaś oznacza konieczność kupowania nowych oprawek, szkieł, czy soczewek kontaktowych.

Policzmy więc, co się bardziej opłaca. Noszenie soczewek kontaktowych przez 10 lat to koszt rzędu 16 tys złotych.  Kilka tysięcy złotych będzie nas kosztować wymieniane szkieł i oprawek okularów przez okres dekady. Przy dużej wadzie wzroku te sumy mogą być znacznie większe.

Zabiegi laserowej korekcji wzroku też nie należą do najtańszych ale ceny takiego zabiegu zaczynają się już od 999 złotych za jedno oko. Można zaoszczędzić korzystając z promocyjnych cen (np. w największej sieci w Polsce - Optegra - pod tym adresem). Oprócz wymiernych korzyści finansowych usuwając wadę wzroku pozbywamy się raz na zawsze ograniczeń i możemy korzystać z życia w pełnym komforcie. Świadczy o tym fakt, że 95 proc. pacjentów, którzy poddali się zabiegowi, deklaruje pełne zadowolenie z rezultatów laserowej korekcji wzroku. 

Zdecydowany? Pobierz swój voucher promocyjny i odzyskaj ostrość widzenia.
https://promocja-optegra.com.pl/


.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy