Przejdź na stronę główną Interia.pl

Każde dziecko ma talent

Już ponad tysiąc dzieci rozwiązało test i wykonało pierwszy krok w określeniu kierunku swojego rozwoju. Zbadajtalent.pl to akcja kierowana do polskich uczniów, przede wszystkim tych, które nie wiedzą od czego zacząć i na czym się skupić w swojej edukacji. Każde z dzieci ma talent. Sprawdź, jaki talent ma Twoje dziecko!

Zbadajtalent.pl jest projektem, u którego podstaw leży założenie, że talent ma każde dziecko. Nie każde umie go jednak wskazać i nie każde wie jak go potem rozwijać oraz jak radzić sobie z porażkami i brakiem motywacji. Twórcy projektu postanowili w tym pomóc. Zbadajtalent.pl składa się z trzech kroków.

Reklama

Pierwszym z nich jest test, służący określeniu przedmiotów, na rozwoju których warto się skupić.

Z wieloletniej pracy przy platformach dla uczniów i z naszych wewnętrznych badań wynika, że nie każde dziecko potrafi samo określić takie przedmioty. Wiele z nich jest zagubionych w kwestii swoich mocnych stron. - uzasadnia Elżbieta Sądel, koordynatorka akcji.

W kolejnym kroku każdy uczeń dowie się jak za pomocą istniejącego już narzędzia, jakim jest zadane.pl, rozwijać swoje umiejętności. W ramach zadane.pl uczniowie mają możliwość uczyć się poprzez rozwiązywanie problemów, z jakimi nie radzą sobie ich koledzy. Społeczność platformy proponuje poprawki albo alternatywne rozwiązania oraz nagradza za udzielenie pomocy. To zupełnie inny sposób nauki niż ten znany z większości szkół. Wymaga od uczniów większej kreatywności i dociekliwości. Buduje także prawidłowe postawy wśród uczniów i większą otwartość - uczniowie w zadane.pl mają prawo nie wiedzieć, a pomoc jest nagradzana, zwłaszcza, gdy wyjaśnienie problemu jest szczególnie pomocne.

Na tym się jednak nie kończy - twórcy projektu zadbali także o inspirację i motywację do działania. Wykorzystali w tym celu historie młodych osób znanych ze świata muzyki, nauki i sportu. Wywiadów udzielili między innymi Sebastian Rutkowski, Magda Welc, Piotr Ogrodnik i Grzegorz Komincz. Będą się one ukazywały przez cały czas trwania projektu, czyli przez cały rok szkolny.

Niemałym problemem współczesnych dzieciaków jest dysonans pomiędzy przedstawianym w mediach obrazem młodych i zdolnych, którzy z dnia na dzień znajdują się na szczycie, z brutalną rzeczywistością, w której porażki są na porządku dziennym. Wywiady pokazują jak dalekie od rzeczywistości są niekiedy wyobrażenia młodych ludzi. - wyjaśnia Elżbieta Sądel.

Menadżer Sebastiana Rutkowskiego, który ma wieloletnie doświadczenie w pracy z młodymi utalentowanymi artystami, dodaje: "W mediach pokazuje się tylko efekt końcowy, nie pokazuje się tego, co się działo po drodze - nie pokazuje się ogromu włożonej pracy, poświęcenia, porażek, które zdarzały się w międzyczasie. I to jest główna przyczyna tego, że dzieciaki nie mają wyrobionego systemu automotywacji."

Jak twierdzi zespół działający przy zbadajtalent.pl, wywiady oswajają z tym, czego nie widać w mediach - z porażkami, brakiem motywacji i poczucia celu. Pokazują, że są one naturalnymi elementami procesu osiągania sukcesów. W wywiadach znalazły się też rady udzielane przez młode gwiazdy swoim rówieśnikom.

Bardzo pozytywnie odbiera projekt Daria Adamczyk-Wachowiak, psycholog, mająca doświadczenie w akcjach kierowanych do młodzieży: Akcje, które są nastawione na dawanie radości, zarażanie pozytywnymi doświadczeniami, tak jak robi to zbadajtalent.pl poprzez podawanie pozytywnych przykładów w formie prawdziwych historii, mają szansę na realizację swojego celu. Do młodzieży ta droga trafia.

Warto pokazać stronę projektu swojemu dziecku. Zbadajtalent.pl może być inspiracją do rozmowy na temat celów, pasji i wyboru ścieżki życiowej Nikt w tej roli nie będzie lepszy niż rodzic.

Organizatorem projektu jest Brainly.com - międzynarodowa grupa zrzeszająca edukacyjne platformy społecznościowie, w tym polską platformę Zadane.pl. Patronami Zbadajtalent.pl są E(x)plory, Pokonaj Siebie,

Dowiedz się więcej na temat: zbadajtalent.pl

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje