Reklama

Reklama

Przejdź na stronę główną Interia.pl

Co warto zobaczyć w Gruzji? Najpiękniejsze miejsca!

Twoi znajomi wrócili ostatnio z Gruzji i opowiadali jakie wspaniałe widoki i zabytki architektury widzieli? A może trafiłeś na piękne zdjęcia wykonane w tym malowniczym kraju podczas przeglądania blogów podróżniczych? Nic w tym dziwnego. Moda na wyjazdy do Gruzji trwa obecnie w najlepsze. Tanie linie lotnicze otwierają kolejne połączenia z Polski do gruzińskich miast, a biura podróży kuszą ofertami niesamowitych wyjazdów.

Jeśli zastanawiasz się nad wyjazdem do Gruzji, to koniecznie sprawdź listę najpiękniejszych miejsc, które trzeba zobaczyć będąc w tym kraju. Przekonaj się jak wiele ma do zaoferowania to państwo z wieloletnią tradycją i kulturą, położone na pograniczu Europy i Azji w regionie Kaukazu Południowego.

Stolica Gruzji - Tbilisi

Reklama

Podczas planowania wyjazdu do Gruzji, na zwiedzanie stolicy kraju należy zarezerwować przynajmniej dwa dni. Tbilisi jest miastem tętniącym życiem, z mnóstwem zabytków i interesujących miejsc, łączącym tradycję z nowoczesnością.

Na uwagę zasługuje charakterystyczne Stare Miasto z ciekawą zabudową wyrastającą ze zbocza wzgórza. Całe miasto najlepiej podziwiać z góry z kolejki linowej, która zabierze nas na szczyt wzgórza Sololaki, na którym usytuowana jest starożytna twierdza Narikala.

Warto wybrać się na spacer Aleją Szoty-Rustawelego, która jest najbardziej reprezentacyjną ulicą stolicy. Po drodze można zobaczyć Muzeum Narodowe, kościół Kaszweti, Państwowy Teatr Akademicki, Operę i Filharmonię.

Kazbegi

Region Kazbegi, zwany Stepandcminda to miejsce obowiązkowe dla prawdziwych podróżników-odkrywców oraz miłośników gór. Malownicze i zapierające dech w piersiach doliny Wielkiego Kaukazu zachęcają do pieszych wędrówek. Liczba tras trekkingowych jest ogromna, a jedna z nich prowadzi do przepięknego kościoła Cminda Sameba leżącego u stóp wielkiego wulkanu.

Będąc w tym regionie można spróbować zdobyć Kazbek - jeden z najwyższych szczytów Gruzji. Ale uwaga, Kazbek pochował już wielu lekkomyślnych odkrywców, którzy nie uszanowali powagi “zamarzniętego szczytu". Nie należy się tam wybierać bez odpowiedniego przygotowania i przewodnika.

Na uwagę zasługuje także lodowiec Gergeti.

Skalne miasto Wardzia

Historia tego wyjątkowego miasto-klasztoru wydrążonego w skałach sięga XII wieku. Kiedyś, miejsce miało charakter obronny i służyło do chowania się przed najazdami dzikich mongołów. Obecnie nie wszystkie z 3 tysięcy komnat w Wardzii są zachowane, jednak około 300 z nich jest dostępnych do zwiedzania. Warto wybrać się na zwiedzanie skalnego miasta, ponieważ jest to atrakcja, której nie da się zobaczyć w takiej skali nigdzie indziej.

Miasto kontrastów - Batumi

Batumi to trzecie co do wielkości miasto w Gruzji po Tbilisi i Kutaisi. Nazywane przez wielu turystów miastem kontrastów, nie bez powodu. Batumi to typowy nadmorski kurort, w którym przepych, bogactwo i złoto mieszają się z prozą codziennego życia i slumsami. Batumi jest momentami trochę jak Las Vegas. Nie brakuje tu kasyn, drogich hoteli i atrakcji dla... bogatych Rosjan i Turków.

Będąc w batumi warto przejść się po mieście i koniecznie udać się na rybny targ, gdzie w przystępnej cenie zjemy na miejscu świeżą, pyszną rybę.

Kachetia - region winem płynący

Kachetia to region Gruzji wysunięty najbardziej na wschód kraju. Poza stolicą regionu - Telawi, warto odwiedzić gruziński kompleks klasztorny Dawid Geredża oraz miejscowość Sighnaghi. Głównym powodem do odwiedzenia tego regionu powinna być jednak chęć skosztowania najlepszego, gruzińskiego wina.

Kachetia to region miejsce w którym aż po horyzont rozciągają się pola winorośli, z których Gruzini produkują uchodzące za najlepsze na świecie gruzińskie wino. Kachetia jest suchsza i cieplejsza od innych regionów Gruzji, dlatego produkcja wina jest tutaj tak intensywna. Najlepszą porą na odwiedzenie Kachetii będzie wrzesień, ponieważ właśnie wtedy rozpoczyna się w Gruzji winobranie i nowy sezon winiarski. To czas pracy przy winoroślach, ale również zabawy, biesiady i radosnych śpiewów.

Advertisement
materiały promocyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje