AC na godziny – czy to się opłaca?

Rozważasz wykupienie ubezpieczenia AC, ale wydaje Ci się, że wysokość rocznej składki przekracza Twoje możliwości finansowe? Na rynku pojawiły się zupełnie nowe usługi, które pozwalają na wykupienie autocasco na godziny. Na czym polegają i czy rzeczywiście się opłacają? Oto najważniejsze informacje o tych usługach.

Z AC korzysta tylko ok 30% kierowców w Polsce. Tak mała popularność dodatkowego ubezpieczenia ma kilka powodów. Istotna jest oczywiście wysokość składki, która może sięgnąć nawet 5-7% wartości pojazdu rocznie. To jednak nie wszystko. Warto pamiętać, że w wielu sytuacjach kierowcy uznają, że korzystanie z autocasco jest nieopłacalne z uwagi na niską wartość samochodu (jeśli ma on kilkanaście lat), a także małe prawdopodobieństwo, że zajdzie konieczność likwidacji szkody z tego tytułu.

Tymczasem na rynku pojawiła się nowa oferta, dzięki której ubezpieczony może wykupić AC na godziny. Taką możliwość oferuje Aviva.

Jak działa ubezpieczenie AC na godziny?

Zgodnie z nazwą, kierowca może wykupić AC na kilka godzin, dni, tygodni lub miesięcy - w zależności od potrzeb. Samo nabycie ochrony ubezpieczeniowej odbywa się przez aplikację. Podobnie jak przy zawieraniu standardowej umowy AC, o której więcej informacji znajdziesz na stronie: https://rankomat.pl/ubezpieczenie-ac, należy podać swoje dane. M.in. od miejsca zamieszkania, historii i doświadczenia kierowcy oraz wartości pojazdu będzie zależała wysokość składki. Wymagane jest również przesłanie aktualnego zdjęcia samochodu - to forma zabezpieczenia ubezpieczyciela przed nieuczciwymi kupującymi, którzy chcieliby wykupić polisę już po stłuczce.

Ochrona ubezpieczeniowa rozpoczyna się po potwierdzeniu płatności składki i trwa przez ustalony okres. Co ważne, polisa obejmuje również pakiet Assistance i jest dostępna dla właścicieli starszych pojazdów (do 15 lat).

Z drugiej strony, można w ten sposób ubezpieczyć wyłącznie pojazdy będące własnością prywatną kierowcy.

Czy to się opłaca?

Ocena opłacalności ubezpieczenia AC na godziny to już kwestia indywidualnej oceny. Należy jednak mieć świadomość, że jednorazowa składka - choć wydaje się niska np. przy ubezpieczeniu auta na kilka dni - w przeliczeniu na skalę roczną może być znacznie wyższa niż koszt zakupu standardowej polisy AC, który obliczysz w kalkulatorze na stronie: https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac/.

Jeśli więc rzeczywiście potrzebujesz AC na krótko - np. wyjeżdżając na wakacje czy w dalszą trasę - opcja "na godziny" może być dla Ciebie opłacalna. Jeżeli jednak potrzebujesz polisy na dłużej, przelicz dokładnie, co będzie korzystniejsze dla Twojego budżetu.

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy