Reklama

Pokonaj miesiączkowe bóle głowy

Występujące cyklicznie są skutkiem zaburzeń hormonalnych.

Na dwa dni przed okresem mam tak silne bóle głowy, że nie wstaję z łóżka. Internista powiedział mi, że to nie jest choroba - po prostu źle znoszę miesiączki. Czy może mi pan pomóc? - spytała 40-letnia pani Ewa.

Wiele pań w trakcie miesiączki lub na kilka dni przed nią cierpi na bóle głowy typu migrenowego. Tak jak zwykłym bólom głowy, im również należy zapobiegać. Nie jest bowiem prawdą, że przejdą "z miesiączką" w okresie menopauzy.

Jaki jest mechanizm takiej "kobiecej" migreny?

Przyczyną nawracających migren miesiączkowych jest spadek poziomu estrogenów, hormonów regulujących pracę naczyń krwionośnych, w tym naczyń mózgu. Do ataków dochodzi, gdy ich stężenie w kobiecym organizmie znacznie się obniża, a więc tuż przed menstruacją. Dlatego u pacjentek z migrenami miesiączkowymi częstotliwość napadów zwiększa się - zamiast zmniejszać - w okresie menopauzy, gdy estrogeny w ogóle przestają być produkowane. Jedynym sposobem uchronienia się przed nasileniem się dolegliwości jest dla nich wtedy hormonalna terapia zastępcza!

Reklama

Jaka jest charakterystyczna cecha migreny miesiączkowej? Brak aury, czyli zaburzeń widzenia. Poza tym występują takie same objawy jak przy innych typach tego schorzenia: pulsujący, bardzo mocny ból głowy (zwykle w górnych jej częściach), nadwrażliwość na światło, dźwięki i intensywne zapachy, nudności i wymioty, zawroty głowy, dreszcze oraz poty.

Na czym polega skuteczna jej terapia?

Pacjentkom zaleca się używanie plastra hormonalnego lub żelu z estrogenem przez 7 ostatnich dni cyklu. Zwykle to wystarcza. U niektórych pań ból może jednak występować nadal, choć z mniejszym nasileniem. Wtedy sięgnąć należy profilaktycznie po leki przeciwbólowe. Z ich zażyciem nie wolno czekać do ataku, bo ostry ból trudno znieczulić. Natomiast tabletki połknięte wcześniej, zapobiegają zmianom w naczyniach mózgu i nie dopuszczają do przewodzenia jego impulsów.

Jeśli więc migrena pojawia się przed menstruacją, środek przeciwbólowy można zażyć już na 5 dni przed miesiączką i brać go do pierwszego dnia krwawienia. Panie, u których migrena rozpoczyna się dopiero podczas menstruacji, powinny zażyć leki 2 dni wcześniej.

Jakie środki przeciwbólowe należy wybrać?

W tym przypadku najskuteczniejsze są leki przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Panie ze skąpymi miesiączkami mogą stosować aspirynę. Jeśli są one jednak obfite i bolesne, powinny z niej zrezygnować, gdyż kwas acetylosalicylowy nasila krwawienie. Lepszym wyborem jest wtedy naproksen lub ibuprofen, które też działają przeciwzapalnie, a nie wpływają negatywnie na przebieg menstruacji. Zaletą naproksenu jest długi czas działania - 12 godzin (bierze się go 2 razy dziennie). Ibuprofen zażywa się co 4-6 godzin.

Życie na gorąco 9/2011

Życie na gorąco
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy