Reklama

Chrapiesz? Nie można tego bagatelizować

Kłopoty związane z chrapaniem to nie tylko niemiły hałas doskwierający śpiącym w pobliżu osobom. U części chrapiących przypadłość ta może prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych.

Konsekwencje chrapania

Serce
U chrapiącego serce pracuje szybciej. Wzrasta ciśnienie, a dotlenienie organizmu zmniejsza się o ok. 30 proc. Jest to dotkliwe dla osób, które chrapią stale i od dawna. Znaczne niedotlenienie organizmu w czasie snu sprawia, że budzą się zmęczone, często z bólem gardła (z powodu wysychania śluzówek).

Bezdech
Niekiedy chrapanie jest początkowym stanem obturacyjnego bezdechu sennego (OBS). Wówczas podczas snu pojawiają się kilkusekundowe przerwy w oddychaniu. Jeśli zdarzają się rzadko, nie ma powodu do obaw. O schorzeniu możemy mówić, jeśli bezdechów jest więcej niż 10 na godzinę snu lub ponad 30 na siedmiogodzinny sen.

Reklama

Koncentracja
Zaburzenie snu powoduje m.in. stałe zmęczenie i trudności z koncentracją. W takim przypadku trzeba szybko zgłosić się do lekarza. Najnowsze badania wskazują, że wieloletnie chrapanie zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego i choroby wieńcowej.

Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy