Reklama

Zwierzę w domu? Leczy i odmładza!

​Wiele mogą nam dać, zarówno pod kątem zdrowia fizycznego i psychicznego. To nasi prawdziwi sprzymierzeńcy!

Psychologowie podkreślają ogromne terapeutyczne oddziaływanie zwierząt domowych. Głaskanie psa czy kota jest po prostu przyjemnością. Odpręża, obniża poziom stresu, w tym jego głównego hormonu - kortyzolu. Gdy przytulamy się do zwierzaka, w naszych organizmach wytwarza się oksytocyna, dzięki czemu stajemy się bardziej zrelaksowani i mamy lepsze samopoczucie. Posiadanie zwierzaka jest też bardzo ważne dla zdrowia. 

Zdrowsze serce

Zwierzę w domu zmniejsza ryzyko chorób serca - twierdzi Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne. Uczeni udowodnili, że stałe towarzystwo psa lub kota obniża ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i trójglicerydów. Spowalnia też pracę serca i reguluje uwalnianie adrenaliny. Właściciele zwierząt domowych (każdego rodzaju) szybciej wracają do zdrowia po przebytym zawale serca, a ich szansa na uniknięcie kolejnego zawału wzrasta. Z danych portalu dla miłośników zwierząt domowych  wynika, że posiadanie psa zmniejsza również ryzyko przedwczesnej śmierci o 33 proc., a ryzyko chorób układu krążenia o 11 proc. Przyjęcie do domu psa skutkuje też zwiększeniem aktywności fizycznej, przynajmniej do 30 minut dziennie. A większa dawka ruchu oznacza poprawę stanu zdrowia. 

Reklama

Lepsza odporność

Działa jak szczepionka. Naukowcy z Instytutu Weterynaryjnego Uniwersytetu Kalifornijskiego w USA przekonują, że również spanie z psem działa jak szczepionka uodparniająca - chroni przed przeziębieniem, chorobami dróg oddechowych i zatruciami pokarmowymi. 

Ochrona przed alergią

Może też zapobiegać alergii. Oczywiście nie wtedy, gdy już na nią cierpimy! Branie do domu psa czy kota jako leku na alergię jest wielkim błędem. Najczęściej kończy się zaostrzeniem alergii i oddaniem zwierzaka do schroniska. Jeśli jednak nie mamy alergii na psa, trzymając w domu zwierzę wychodzące na zewnątrz, wprowadzamy do swojego otoczenia trochę dobroczynnego brudu. Pył w domu, w którym mieszka pies, zawiera mikroby, które wpływają na skład flory bakteryjnej naszych jelit, zmniejszając ryzyko rozwoju alergii.

Młodsza o 10 lat

Towarzystwo psa sprawia, że osoby w wieku powyżej 65 lat młodnieją o 10 lat! Według angielskiego badania dzieje się tak za sprawą większej aktywności fizycznej, związanej z regularnymi spacerami i zabawą z psem. Dzięki temu jesteśmy dotlenione, mamy silniejsze serce, mocniejsze kości i mięśnie.

Zobacz także:

Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy