Reklama

Zbij gorączkę!

W skroniach pulsuje ci ogień, który mąci myśli i odbiera siły? Jak poradzić sobie z wysoką gorączką?

Pamiętaj, że temperatura ciała zwiększa się, gdy organizm usiłuje odeprzeć atak wirusów, bakterii lub grzybów. Jednak gdy słupek rtęci przekracza 39°C, trzeba reagować.

1. Wietrz pomieszczenie

Jeśli jesteś chora, leż w pokoju, w którym temperatura nie przekracza 20°C. Jeśli będzie ona wyższa, to organizm nie będzie w stanie oddać nadmiaru ciepła do otoczenia. Dlatego należy regularnie wietrzyć pomieszczenie. Powinnaś mieć na sobie lekkie ubranie - niewskazane są ciepłe bluzy, swetry czy szaliki, które utrudniają chłodzenie organizmu. Także kołdra nie może być zbyt gruba - ciepłe pierzyny tylko potęgują przegrzewanie się.

2. Wybieraj letnie napoje

W czasie gorączki z organizmu paruje dużo wody. Dlatego uzupełniaj utracone płyny i dużo pij. Napoje nie powinny być ani gorące, ani zimne - i jedne, i drugie powodują dodatkowy wzrost ciepłoty ciała (ciepłe dostarczają energii cieplnej, a zimne sprawiają, że organizm zaczyna bronić się przed chłodem i wydatkuje energię). Najlepsze są takie, które mają temperaturę pokojową. Sprawdzą się słaba herbata, niekwaśne soki, niegazowana woda mineralna albo herbatki owocowe.

3. Sięgnij po zioła

Jeśli chcesz obniżyć gorączkę, pij napary z ziół, które mają działanie napotne i przeciwzapalne. Są to herbatki z lipy, czarnego bzu, korzenia babki lancetowatej, kory wierzby, tymianku i rumianku. Świetnie działa również popijanie naturalnego soku malinowego. Ziołowe napary pomagają nie tylko zbić temperaturę ciała, ale również złagodzić objawy infekcji, takie jak bóle głowy i gardła oraz podrażnienia śluzówki.

4. Weź chłodną kąpiel

Przy wysokiej gorączce zaordynuj sobie chłodne kąpiele - szybko obniżają temperaturę ciała, przy bardzo wysokiej do wody możesz dodawać również lód. Temperatura wody, w przypadku kąpieli dorosłych, powinna być niższa niż temperatura ciała o około dwa stopnie, natomiast w przypadku dzieci powinna być niższa o około pół stopnia. Małe dzieci najlepiej nacieraj gąbką zwilżoną chłodną wodą. Zimna kąpiel nie może trwać dłużej niż 5-7 minut.

5. Pomogą ci leki

W aptece dostępnych jest wiele preparatów przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych - ibuprofen, paracetamol oraz kwas acetylosalicylowy. Bierz je jednak dopiero wówczas, gdy gorączka będzie wyższa niż 38,5ºC.

Niższa temperatura nie jest groźna dla organizmu, a wręcz przeciwnie - wspiera jego walkę z czynnikami chorobotwórczymi. Badania wykazały, że namnażanie limfocytów zwiększa się o 10 proc. z każdym stopieniem gorączki. Nie możesz zażywać lekarstw z ibuprofenem i kwasem acetylosalicylowym, jeśli jesteś w ciąży, chorujesz na nadciśnienie lub cierpisz z powodu wrzodów żołądka.

Reklama

Nie wolno zażywać więcej niż 4 g substancji czynnych zawartych w tych lekach na dobę (4 tabletki), bo przedawkowanie może skończyć się poważnym zatruciem.

Więcej porad:

Gładkie stopy bez tarki. Prosty krem za mniej niż złotówkę!

Skórka od banana wybieli zęby lepiej niż najdroższa pasta

Jak dbać o storczyki, aby kwitły przez wiele lat?



Rewia
Dowiedz się więcej na temat: Gorączka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama