Reklama

Zbawienny wpływ octu jabłkowego na skórę

Domowe sposoby na zadbanie o piękny, zdrowy wygląd znów są w modzie. Coraz częściej doceniamy składniki, które każda z nas ma w swoim gospodarstwie domowym. Jednym z hitów pielęgnacji jest ocet jabłkowy.

Ocet jabłkowy, czyli tak naprawdę sfermentowany sok jabłkowy, ma swoje zastosowanie nie tylko w kulinariach. Dzięki zawartości aminokwasów, enzymów i żywych kultur bakterii jest świetnym sposobem na wspomaganie oczyszczania organizmu, a także okazuje się skuteczny jako pomoc przy zrzucaniu zbędnych kilogramów. Jak stosować go w kontekście dbania o skórę?

Kąpiel z octem jabłkowym

Choć pomysł wydaje się być zaskakujący, jest jak najbardziej uzasadniony. Większość sklepowych mydeł i specyfików do mycia ciała ma odczyn zasadowy około 7-8 pH. Najkorzystniejsze dla naszej skóry jest pH kwaśne w stopniu umiarkowanym, czyli około 4,5 a 6 pH.

Reklama

Duża część mydeł może wpływać zatem zbyt agresywnie na skórę, niszcząc naturalną florę bakteryjną i przesuszając powierzchnię ciała. Pomocny może okazać się zatem ocet jabłkowy, który nie dość, że jest produktem naturalnym, to ma pH o zbliżonej wartości, co zdrowa skóra, czyli 5,5. Warto zatem do kąpieli dolać dwie szklanki octu jabłkowego i za pomocą gąbki dokładnie umyć całe ciało. 

Pomocny przy problemach z trądzikiem

Dzięki zawartości kwasów organicznych, takich jak kwas octowy, mlekowy i cytrynowy, ocet jabłkowy okazuje się pomocny w walce z trądzikiem, głównie z jego łagodną odmianą. Badania pokazują, że kwasy te niszczą Propionibacterium acnes, czyli bakterie przyczyniające się do powstawania i rozwoju trądziku.

Ułatwiają ona także oczyszczanie porów i regulują poziom wydzielania sebum, dzięki czemu nasza cera będzie się mniej świecić. Jak zatem stosować ocet w kontekście skóry twarzy? Na rynku są dostępne kosmetyki mające w swoim składzie ocet jabłkowy, jednak przygotowanie domowego specyfiku jest niezwykle proste. Najpopularniejszą metodą przygotowania takiego domowego toniku jest rozcieńczenie octu jabłkowego w przegotowanej lub przefiltrowanej wodzie w proporcji 1:3 (np. 50 ml octu i 150 ml wody). Taki jabłkowy tonik najlepiej stosować rano i wieczorem na umytą skórę twarzy. 

Płukanki do włosów

Kolejnym świetnym zastosowaniem octu jabłkowego w domowym spa są płukanki na jego bazie. Nie są one dedykowane wszystkim rodzajom skóry głowy. Osoby, które mają tendencję do przesuszania skóry głowy i suchych włosów powinny zrezygnować z kuracji octem jabłkowym, ponieważ jego silne działanie oczyszczające w tym przypadku mogłoby przynieść niepożądane efekty.

Jednak dla wszystkich tych, którzy zmagają się z łupieżem i przetłuszczaniem włosów oraz skóry głowy ocet jabłkowy będzie doskonałym rozwiązaniem. Jego kwaśny odczyn skutecznie równoważy pH głowy, chroniąc przy tym przed powstawaniem łupieżu, bowiem ten powstaje między innymi przez zaburzenie pH skóry.

Działa również regenerująco na kosmyki i nadaje efekt lśniących, zdrowych włosów. Domową płukankę przygotujesz rozcieńczając 2 łyżki octu jabłkowego w litrze przestudzonej, przefiltrowanej (lub przegotowanej) wody. Najlepiej stosować ją po uprzednim umyciu włosów szamponem. 

***
Darmowy program - rozlicz PIT 2020

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: ocet jabłkowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy