Reklama

Zaparcia - pokonaj je naturalnie

Zamień białe pieczywo na razowe. Pij więcej wody i ziołowych naparów. Codziennie jedz warzywa i owoce. Pamiętaj również o regularnych ćwiczeniach, ponieważ ruch pobudza jelita do pracy.

Dostarczaj pożyteczne bakterie

Jedz kiszonki bogate w probiotyki i błonnik. Podczas fermentacji powstaje w nich kwas mlekowy, który poprawia przemianę materii i oczyszcza organizm z toksyn. Aby nie mieć zaparć, jedz codziennie miseczkę kiszonej kapusty lub pij szklankę soku na czczo albo wieczorem po kolacji. Sama przygotuj taki sok. Rozdrobnij kapustę w blenderze, zalej wodą (na szklankę kapusty  2 szklanki wody) i dodaj pół łyżeczki soli. Odstaw na 3 doby. Przecedź i przechowuj w lodówce.

Pamiętaj o błonniku

Bez niego nie uporasz się z problemem. Nie przesadzaj jednak z ilością, bo nadmiar może wywołać bóle brzucha, skurcze, biegunki i... zaparcia. Twój jadłospis powinien zawierać 20-40 g błonnika dziennie. Taką ilość dostarczy ci np.:

Reklama

Na śniadanie - miseczka płatków zbożowych z wodą albo jogurtem i 2-3 suszonymi śliwkami, figami lub daktylami oraz połówką jabłka, gruszki albo pomarańczy.

Na obiad - porcja warzyw strączkowych (fasoli, soczewicy, soi, bobu) z kawałkiem chudego mięsa lub ryby i surówką z kiszonej kapusty, ogórków, papryki.

Na kolację - dwie kromki razowego chleba z pastą z awokado albo twarogu oraz rzodkiewką, cebulą i sałatą.

Na przekąskę - pół łodygi selera naciowego, pół papryki, surowa marchew, gotowany lub pieczony burak, słodki ziemniak. Pokrój w paski i noś ze sobą w pojemniku.

Wykorzystaj moc bakalii

Suszone śliwki, figi, rodzynki, a także orzechy i migdały to naturalne leki na zaparcia. 4-6 śliwek, fig lub kilkanaście rodzynek zalej wieczorem gorącą wodą i odstaw pod przykryciem. Rano na czczo wypij wodę i zjedz owoce. Na efekty nie będziesz długo czekać. Między posiłkami zjedz kilka orzechów albo migdałów.

Więcej pij

Jeśli jesz produkty bogate w błonnik, musisz także dużo pić. Błonnik intensywnie wchłania wodę i trzeba go dobrze nasączyć, aby spełnił swoją rolę. W przeciwnym razie zaparcia jeszcze się nasilą. Pij ok. 2 litry płynów dziennie. Nie musi to być tylko woda. Pracę jelit doskonale pobudzą kompoty z owoców, zwłaszcza suszonych, soki warzywne oraz napary z ziół. Pij 2 razy dziennie po pół szklanki herbatki z kopru włoskiego, babki płesznik lub kory kruszyny. Korzystnie na trawienie wpływa także natka pietruszki. Dodawaj ją do zup, sałatek i kanapek. Możesz również przyrządzać  z niej napar (łyżka na szklankę wrzątku) i pić szklankę dziennie.

Czy wiesz, że…

 Jedzenie w pośpiechu sprzyja zaparciom. Delektuj się potrawami, starannie przeżuwaj każdy kęs. Niedokładnie pogryzione produkty długo zalegają w jelitach i fermentują, powodując wzdęcia, gazy i bóle brzucha.

Chroniczne zaparcia mogą być spowodowane chorobami, np. uchyłkami jelit, nowotworami. Gdy kłopoty z wypróżnianiem nie ustępują mimo zmiany diety i większej dawki ruchu, koniecznie zgłoś się do lekarza po pomoc.

Tego unikaj

Tłustych i smażonych potraw. Tłuszcz niszczy pożyteczne bakterie w jelitach i sprzyja zaparciom.

Słodyczy, zwłaszcza czekolady, ponieważ zarówno kakao, jak i masło kakaowe działają zapierająco. Podobne właściwości mają ciasta  z tłustymi kremami.

Nadużywania środków przeczyszczających. Częste stosowanie takich preparatów rozleniwia jelita i powoduje obstrukcję.


Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy