Reklama

Włókniaki. Jak się ich pozbyć?

Najczęściej tworzą się na szyi, pod pachami, na ramionach, tułowiu, także na powiekach. Włókniaki mają postać nitki lub niewielkiej kulki, przypominają drobną kaszkę lub małe guzki. Mają kolor skóry, mogą być trochę ciemniejsze.

Są miękkie i bezbolesne. Z wiekiem tworzy się ich coraz więcej. Dlaczego się tworzą - nie wiadomo, ale mogą wiązać się z cukrzycą. Jak się ich pozbyć? 

Ocet jabłkowy 

Jest znanym i sprawdzonym sposobem na pozbycie się włókniaków. W tym celu trzeba nasączyć wacik kosmetyczny lub gazę octem jabłkowym, przyłożyć do skóry na 15 min. Okład należy powtarzać trzy razy dziennie. Czasem wystarczy kilka dni, by zniknęły, ale może też być konieczna dwutygodniowa kuracja. 

Włókniak z czasem stanie się ciemniejszy i odpadnie. Nie należy zrywać strupków! Gdy już odpadnie, postaraj się nie opalać tego miejsca, możesz smarować skórę kremem z wysokim filtrem, by nie powstało przebarwienie skóry. Okładów octowych nie stosuj na powieki i w okolicach oczu.

Reklama

Sok z żyworódki

Możesz kupić gotowy wyciąg z żyworódki w zielarni lub aptece, ale gotowy preparat niekiedy zawiera spirytus drażniący skórę. By otrzymać naturalny sok, zetnij liść żyworódki i schładzaj go w zamrażarce pięć dni. Po tym czasie utłucz na miazgę, przełóż do słoiczka i trzymaj w lodówce. Sokiem z żyworódki smaruj włókniaki trzy razy dziennie przez kilka dni.

Płyn na odciski

Możesz wykorzystać też gotowy płyn na odciski - nanieś go na zmianę skórną, czyli na włókniaka, ale zachowaj ostrożność i nie stosuj płynu na zdrową skórę. Jeśli zauważysz zaczerwienienie naskórka, zrezygnuj z tego sposobu usuwania włókniaków. 

Każdą zmianę najlepiej wcześniej pokazać lekarzowi, by upewnić się, że to zwykły włókniak, a nie kurzajka, brodawka czy nowotwór skóry. 

O rodzaj zmiany na skórze zapytaj lekarza rodzinnego podczas zwykłej wizyty i dopiero po upewnieniu się - usuwaj domowym sposobem. Zrezygnuj z domowego usuwania włókniaków, jeśli skóra jest zaczerwieniona, swędzi, masz niewielkie ranki, podrażnienia.

Zobacz także: 

Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy