Reklama

Udar mózgu dotyka coraz młodsze osoby

Kiedy ktoś bliski ma zaburzenia mowy, równowagi oraz osłabione czucie, reaguj! To nic, że stuknęło mu dopiero 40 czy 50 lat!

Ostatnie badania pokazują, że coraz częściej młodzi ludzie doznają udaru, i dotyczy to zwłaszcza kobiet. Powodem jest szybkie tempo życia w dużym stresie, połączone z brakiem czasu na odpoczynek i regenerację organizmu. U pań dodatkowym czynnikiem jest zaburzona gospodarka hormonalna, stosowanie tabletek antykoncepcyjnych czy hormonalnej terapii zastępczej i wczesna menopauza (poniżej 45. r.ż.). Ważne jest też, czy występowały u Ciebie powikłania ciążowe - cukrzyca czy nadciśnienie - wtedy ryzyko wystąpienia udaru także wzrasta. Dlatego pamiętaj, żeby regularnie poddawać się badaniom kontrolnym. 

Reklama

Objawy niedokrwiennego udaru mózgu:

zaburzenia mowy (afazja) - chory nie może wypowiadać słów, choć rozumie, co się do niego mówi lub nie rozumie mowy, ale próbuje mówić

opadnięcie kącika ust po jednej stronie

osłabienie siły mięśniowej jednej kończyny lub kończyn po jednej stronie


osłabienie czucia na jednej połowie ciała 

brak zdolności poruszania oczami w jednym kierunku 


zaburzenia równowagi 

Czasem jednym z pierwszych objawów jest napad padaczkowy oraz silny ból głowy

Pamiętaj!

Im szybciej chory trafi do szpitala, tym mniejsze ryzyko paraliżu i powikłań. Dlatego, nie wahaj się, tylko dzwoń po pogotowie! 

Udar krwotoczny, zwany wylewem

✖ W przeciwieństwie do udaru niedokrwiennego, dochodzi w nim do wylania się krwi z naczynia mózgowego do tkanki mózgowej (stąd potoczna nazwa - wylew). 
✖ Objawy są niemal takie same jak w udarze niedokrwiennym. Ale rokowania na wyzdrowienie są o wiele gorsze.
Zobacz także:

Tele Tydzień
Dowiedz się więcej na temat: udar | zdrowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy