Reklama

Sztywny kark

Najczęściej pojawia się, gdy długo siedzisz przy biurku ze zgarbionymi plecami. Ale może być też skutkiem stresu lub złej pozycji we śnie. Co robić?

Kręgosłup szyjny tworzy siedem kręgów układających się w lekko wygięty łuk. Łączy on głowę z klatką piersiową. Przez wąskie otwory w kręgach przebiegają wszystkie najważniejsze nerwy. Wraz z wiekiem kręgosłup wyrodnieje, ale jeżeli nie dbasz o niego (np. siedzisz wiele godzin w jednej pozycji, albo śpisz na zbyt miękkiej i wysokiej poduszce), kręgi szybciej ulegają zniekształceniu i uciskają na nerwy. Pojawia się wówczas ból, sztywność karku, a czasami drętwienie rąk. Ucisk na naczynia krwionośne powoduje niedokrwienie mózgu.

Dbaj o kręgosłup

Aby nie dopuszczać do sztywności karku, zwróć uwagę na krzesło, na którym najczęściej siedzisz w pracy. Powinno mieć regulowaną wysokość i boczne podpórki, na których możesz się wesprzeć. Stopy (całe) muszą dotykać podłogi. Siedząc przy stole czy biurku, nie pochylaj się mocno do przodu i nie wyciągaj przed siebie głowy. Ekran monitora umieść na wprost, na wysokości oczu. Patrzenie w bok niepotrzebnie obciąża mięśnie szyi i ramion. Książkę lub dokumenty oprzyj na podpórce albo trzymaj pod skosem. Podczas rozmowy telefonicznej nie podtrzymuj barkiem słuchawki. Od czasu do czasu masuj kark. Gdy wybierasz się w długą podróż, zakładaj na szyję poduszkę z miękkiej gąbki. Znakomicie podtrzyma ona opadającą głowę. Nie śpij "na siedząco".

Reklama

Gimnastykuj kręgi

Gdy długo pracujesz, co kilka godzin rób małe przerwy i poćwicz. Ćwiczenia powtarzaj 10 razy. Najpierw stań w rozkroku (albo usiądź, rozstawiając stopy), lekko ugnij nogi w kolanach, dłonie oprzyj na udach. Opuść głowę, a następnie obróć ją delikatnie w prawo, potem w lewo. Następnie odchyl głowę do tyłu, skieruj ją w prawo, a potem w lewo. Aby wzmocnić mięśnie podtrzymujące kręgi, spleć ręce na karku. Naciskaj głową na dłonie, ale nie pozwól, aby ona się poruszyła. Wytrzymaj 10-15 sekund, zrób przerwę 5-sekundową i powtórz ćwiczenie.

Co robić, gdy boli?

Jeżeli chwycił cię silny ból karku, ale możesz poruszać głową, bolesne miejsca posmaruj maścią przeciwzapalną lub olejkiem lawendowym (rozluźnia mięśnie). Pomagają zimne okłady. Czasami jednak ból bywa tak silny, że nie jesteś w stanie poruszyć głową, albo zostaje ona unieruchomiona w nienaturalnej pozycji. Dzieje się tak najczęściej podczas długiej jazdy samochodem, przy wyziębieniu organizmu albo silnym stresie. To tzw. kręcz szyi. Wówczas zrób ciepły okład na cały kark lub wetrzyj maść przeciwbólową. Śpij na wałku zrobionym z ręcznika albo specjalnej poduszce. Jeżeli po trzech dniach nie odczujesz ulgi, idź do lekarza.

Wzywaj pogotowie

- Gdy bóle karku nasilają się przy skłonie głowy, masz nudności lub wymioty, pojawia się dezorientacja i nadwrażliwość na światło - to może być zapalenie opon mózgowych.

- Gdy ból karku pojawiał się po mocnym uderzeniu, pchnięciu lub upadku i masz częściowy paraliż - to może być złamanie kręgu.

Jog

Tele Tydzień
Dowiedz się więcej na temat: kręgosłup | szyja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy