Reklama

Szkodliwe mity: Wlew witaminą C

Dożylne podanie kwasu askorbinowego ma niszczyć każdy rodzaj guza nowotworowego. Czy taka uniwersalna terapia naprawdę działa?

Naukowcy potwierdzają, ale...

 Już 2014 roku badacze z Bostonu informowali o pozytywnych wynikach terapii raka jajnika wlewami witaminy C. Kolejne badania przeprowadzane w różnych ośrodkach nie potwierdziły jednak jej uniwersalności dla różnych typów raka. W kilku przypadkach wykazały wręcz jej szkodliwość.

Nasza rada: Pod żadnym pozorem nie rezygnuj z leczenia onkologicznego! Przyjmowanie wszelkich suplementów konsultuj z lekarzem.

Uwaga! Nie istnieje coś takiego, jak lewoskrętna witamina C. Jest kwas L-askorbinowy, który występuje i w suplementach, i w owocach oraz warzywach.

Reklama

Chłoniak, szpiczak, czerniak, białaczka

Podczas leczenia bortezomibem dodatkowe podawanie witaminy C powoduje wzrost guzów szpiczaka mnogiego. Niekorzystne działanie terapii witaminą C zaobserwowali naukowcy z Duke University Medical Center w Durham (USA) u pacjentów z czerniakiem, który daje przerzuty. Naukowcy z Washington University School of Medicine z St. Louis (USA) potwierdzili negatywny efekt terapii u pacjentów z ostrą białaczką szpikową.

Nasza rada: Nie daj się nabrać na magiczne wlewy za kilkaset złotych! W przypadku szpiczaka, białaczki, chłoniaka czy czerniaka nawet tabletki witaminy C mogą być złym pomysłem! Pozostań przy naturalnych przeciwutleniaczach: pieczone jabłko, czy duszona papryka.

Rak dróg rodnych, jelita grubego

Bostońscy naukowcy wykazali, że duże dawki witaminy C połączone z chemioterapią zatrzymują postęp choroby w przypadku raka jajników, przyspieszają umieranie komórek rakowych. Podobne efekty wykazała terapia niektórych typów raka jelita grubego z mutacjami w genach KRAS i BRAF, o czym informowali naukowcy z Cornell University w Nowym Jorku.

Nasza rada: Zapytaj lekarza koordynatora o wlewy utlenionej formy witaminy C, czyli kwasu dehydroaskorbinowego. Doustna suplementacja nie daje podobnych efektów.

Suplementacja podczas chemioterapii?

Tylko gdy wyniki badań wskażą na niedobory witamin i tylko przez lekarza! Niedobór jest rozpoznawany na podstawie badania krwi lub objawów klinicznych. Samodzielne przyjmowanie wlewów może skończyć się odwrotnym efektem - powodować zaburzenie wchłaniania innych związków.

Szkodliwy nadmiar!

Duże dawki witaminy C są szkodliwe nawet dla zdrowych. W ostatnim czasie 3 pacjentki warszawskiego szpitala onkologicznego po wlewach zmarły w wyniku ostrej niewydolności nerek!

Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy