Reklama

Szkiełko i oko

​Poranny makijaż bez szkieł to dla Ciebie karkołomny wyczyn? A może po prostu nie lubisz swojego wizerunku w okularach? Dobrym rozwiązaniem mogą być soczewki kontaktowe - niezauważalne a korygujące krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm oraz naturalne z wiekiem pogarszanie widzenia z bliska (presbiopię).

Przeciwwskazaniem może być jednak alergia na materiały, z których są wykonane, zaburzenia endokrynologiczne, niekiedy cukrzyca. Zwiększają podatność na zakażenia, a stosowane leki często powodują wysuszenie gałek ocznych. Zanim więc zdecydujesz się na zakup soczewek, poradź się lekarza, czy będziesz mogła je nosić.

1. Najpierw badania
Idź do okulisty lub od razu do optometrysty w salonie optycznym. Wybierz soczewki przepuszczające jak najwięcej tlenu. Mogą być one jednodniowe oraz miesięczne lub trzymiesięczne (do wyjmowania na noc). Jeszcze inną kategorię stanowią soczewki do ciągłego noszenia (w dzień i w nocy). Jednodniowe po użyciu wyrzuca się do kosza. Pozostałe trzeba codziennie dezynfekować.

Reklama

2. Miękkie czy twarde?
Miękkie soczewki korygują większość wad wzroku, są niemal niewyczuwalne. Do twardych trzeba się przyzwyczajać przez kilka dni. Ich wadą jest wysoka cena (ok. 2000 zł), a zaletą to, że korygują poważne wady (od +20 do -20 dioptrii), stożek rogówki, duży astygmatyzm.

Dla osób z deformacjami rogówki stworzono nowe soczewki hybrydowe, dające większy komfort, umożliwiające nawet uprawianie sportów (zakazanych przy noszeniu twardych soczewek). Alergicy powinni wybierać soczewki jednodniowe, zapewniające lepszą ochronę przed alergenami. Ten typ soczewek jest też zalecany dla osób pracujących przy komputerze. By uniknąć problemów związanych z nadmiernym wysychaniem gałek ocznych, powinnaś jednak raz na kilka dni pracować w okularach.

3. Gdy bierzesz pigułkę
U pań stosujących środki hormonalne częściej dochodzi do nietolerancji soczewek, np. pieczenia oczu, bólów głowy. Na soczewkach mogą pojawiać się osady białkowe. Powinnaś wówczas przemywać je specjalnym płynem, pamiętaj też o nawilżaniu oczu kroplami.

4. Kolorowe - bezpieczne?
Nie zaleca się ich noszenia na co dzień, mają bowiem niekorzystne działania, z pogłębieniem się wady wzroku włącznie. Jeśli jednak chcesz je zakładać tylko od czasu do czasu, na szczególne okazje, możesz to robić bez obaw.

5. O tym pamiętaj
Soczewki zakładaj dopiero 30 minut po wstaniu, przed malowaniem się (zdejmuj przed demakijażem). Używając lakieru do włosów, zamykaj oczy. Gdy czujesz, że soczewka uwiera, stosuj krople z kwasem hialuronowym. Jeśli soczewka pęknie, nie panikuj. Wypłucz oko płynem i staraj się wyjąć jej kawałki. Gdyby się nie udało, jedź do okulisty.

6. Niedotlenienie - alarm dla oczu!
Gdy oczy stają się zaczerwienione, usiane pajączkami, pieką lub swędzą, świadczy to o ich niedotlenieniu. Wówczas koniecznie zmień rodzaj soczewek na bardziej przepuszczalne albo zastanów się - może nosiłaś je zbyt długo? Soczewek miesięcznych nie można nosić np. przez 2 miesiące, a jednodniowych np. przez 2 dni (może dojść do infekcji). Przeterminowane, mętniejąc, mogą uszkadzać wzrok.

Jak je zakładać?

Umyj ręce, zanim dotkniesz soczewek.

Wyjmij soczewkę z pudełeczka albo opakowania i połóż ją dnem na czubku palca wskazującego, niczym maleńką miseczkę.

Palcem środkowym odciągnij dolną powiekę i spoglądając w górę lub w bok, nałóż soczewkę na oko. Początkowo łatwiej Ci będzie nałożyć ją na białą część gałki, a następnie delikatnie przesuń ją na tęczówkę. W miarę ćwiczeń nauczysz się wkładać soczewkę od razu na tęczówkę.

Po nałożeniu kilka razy pomrugaj i poruszaj okiem w lewo, raz w prawo, w górę i w dół.

Na Żywo 10/2013


Na Żywo
Dowiedz się więcej na temat: soczewki kontaktowe | zdrowie | oczy | higiena
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy