Reklama

Stres postarza mózg?

To fakt! Z badania zaprezentowanego na Międzynarodowej Konferencji Stowarzyszenia Alzheimerowskiego (Alzheimer's Association International Conference 2017) wynika, że stresujące doświadczenie może - pod względem funkcji poznawczych - postarzyć mózg o cztery lata.

Doniesienie pochodzi z badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Wisconsin School of Medicine and Public Health w Madison, które objęło 1320 osób o średniej wieku 58 lat.

Wykazało, że każde stresujące życiowe doświadczenie, zapamiętane przez uczestników badania, przekładało się na gorsze wyniki w testach oceniających funkcje poznawcze. Badacze ocenili, że pogorszenie wyników związane z jednym trudnym przeżyciem było takie, jak w przypadku mózgu starszego o co najmniej cztery lata. Co więcej, im więcej stresujących wydarzeń życiowych mieli badani, tym gorsze wyniki uzyskiwali w testach na funkcje poznawcze.

Reklama

Choć mechanizm takiego zjawiska nie jest poznany, a na dodatek było to badanie na stosunkowo niewielkiej grupie uczestników, to jego wyniki zbieżne są z innymi eksperymentami dotyczącymi wpływu traumatycznych doświadczeń i stresu na pracę mózgu. Warto też wiedzieć, że u wielu osób chorujących na depresję jednym z jej objawów może być pogorszenie się funkcji poznawczych, przy czym wiek nie ma tu znaczenia.

jw

www.zdrowie.pap.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy