Reklama

Sposoby na wysiłkowe nietrzymanie moczu

To uciążliwa dolegliwość, zwłaszcza po menopauzie. Na szczęście nie jesteś wobec niej bezradna. Oto jak możesz sobie pomóc.

Najważniejsze są ćwiczenia mięśni Kegla, zwłaszcza przy pierwszych objawach popuszczania przy śmiechu, kichaniu czy kaszlu. Zadbaj o swój komfort na co dzień.

Dyskretne ćwiczenia

Znajdź mięśnie Kegla. Napnij mięśnie, których używasz, gdy wstrzymujesz mocz. Nie napinaj brzucha - możesz trzymać na nim dłonie, by kontrolować sytuację. Nie napinaj też mięśni pośladków. Jeśli masz wątpliwości, czy pracują właściwe mięśnie, podczas sikania przerwij strumień moczu - to właśnie o te mięśnie chodzi. Choć ta intymna gimnastyka jest niewidoczna (nikt nie widzi, że ćwiczysz), wykonuj ją w komfortowym dla siebie miejscu, najlepiej w domu. Wyznacz sobie na nią codziennie stałą porę, np. gdy oglądasz serial. Usiądź na krześle przodem do oparcia i lekko się pochyl - szeroko ustawione nogi ustabilizują pozycję. Teraz napnij mięśnie Kegla i wolno policz do 5. Następnie rozluźnij je. Powtórz 5 razy. Odpocznij i zrób drugą serię. Ćwiczyć możesz też siedząc w fotelu albo leżąc w łóżku przed snem lub rano. Najlepiej, żeby stało się to twoim nawykiem.

Reklama

Komfort na co dzień

Nie używaj zwykłych podpasek. Mają mniejszą chłonność i mogą wywołać podrażnienia skóry. Stosuj wkładki urologiczne albo jednorazowe majtki chłonne. Przypominają zwykłą bieliznę i idealnie przylegają do ciała. To zapewni ci poczucie bezpieczeństwa. Dla osób leżących w łóżku odpowiednie są pieluchomajtki.

Dbaj o higienę. Podmywaj się dwa razy dziennie lub nawet częściej. Używaj do tego wyłącznie wody lub delikatnego płynu do higieny intymnej o neutralnym pH, ewentualnie szarego mydła. Zawsze myj krocze od przodu do tyłu (od pochwy do odbytu). W tym samym kierunku się wycieraj. W ciągu dnia, gdy przydarzy ci się popuścić mocz, użyj chusteczki do higieny intymnej. Zawsze miej ją w torebce.

O tym powinnaś wiedzieć

W leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu pomocne jest noszenie pessara. Pessaroterapia polega na umieszczeniu specjalnych krążków w pochwie. Podtrzymują one narządy rodne w odpowiednim ułożeniu i dodatkowo wzmacniają mięśnie Kegla. Jednak aby pessar spełniał swoją funkcję, powinien być dobrze dobrany. W tym celu zgłoś się do ginekologa, który dopasuje pierścień i pokaże ci, jak masz go zakładać. Potem będziesz już mogła robić to sama. Pessar może być umieszczony na stałe lub tylko czasowo. Najczęściej polecane jest noszenie go w dzień i wyjmowanie na noc. O tym, jak długo powinnaś go nosić, zdecyduje lekarz.

Ważne!

 Pij minimum 2 litry wody dziennie. Może się wydawać, że jak będziesz mniej piła, to ograniczysz wizyty w toalecie. Niestety, to nie złagodzi dolegliwości, a może je nawet pogłębić. Gdy mało pijesz, mocz się zagęszcza i drażni ścianki pęcherza. Ograniczenie picia prowadzi też do odwodnienia, które jest niebezpieczne dla organizmu.

Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy