Reklama
Sposoby na pot

Skuteczne metody na nadmierne pocenie

Świeży pot jest ledwo wyczuwalny. Przykry zapach pojawia się, gdy długo pozostaje na skórze. Na szczęście istnieją sposoby, aby utrzymać świeżość.

Zdrowy człowiek, w normalnych warunkach wydziela zaledwie 0,8 litra potu na dobę, ale już podczas intensywnych ćwiczeń czy w gorączce nawet 10 l. Gdy jest gorąco, pot chłodzi i zapobiega przegrzewaniu się ciała. Mimo to wolimy mieć suchą skórę...

Dezodoranty i blokery



Nieprzyjemny zapach potu likwidują dezodoranty i antyperspiranty. Dezodoranty zawierają związki, które nałożone na czystą i suchą skórę na 8 godzin hamują rozwój bakterii. Nie powstrzymują jednak wydzielania potu. To już zadanie antyperspirantów. Większość z nich zawiera chlorek glinu, który łączy się ze składnikami potu i tworzy amorficzny żel zamykający do 48 godzin przewody potowe.

Coraz więcej osób sięga po blokery (regulatory) potu. Zawierają one wysokie stężenie chlorku glinu. Podobnie jak antyperspiranty, pod wpływem wody Z obecnej na skórze, tworzą warstwę amorficznego żelu, który blokuje ujścia gruczołów potowych.

Czy to jest bezpieczne?

- Blokery ograniczają wydzielanie potu, a tym samym usuwanie toksyn - mówi dermatolog Iwona Czaja. - Organizm, zamiast wypocić szkodliwe substancje, zatrzymuje je w węzłach limfatycznych pod pachami. Bakterie, które normalnie są w tych miejscach likwidowane przez pot oraz jego pH, pozostają i mogą drażnić skórę. Ponadto, długotrwałe stosowanie blokerów może spowodować zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej oraz odczyny alergiczne. Co więc robić? Stosować, ale z głową, radzą lekarze. Czyli tylko wtedy, gdy potrzebujemy wyjątkowej ochrony.

Radykalnie u lekarza



Jeśli pocisz się bardzo intensywnie, wybierz się do lekarza medycyny estetycznej, dermatologa lub chirurga. Specjalista może przepisać leki antybakteryjne, maści antybiotykowe lub przeciwgrzybicze. Może też zlecić zabiegi jonoforezy na dłonie i stopy. Bywa jednak, że skutkują dopiero bardziej radykalne metody. Chirurg może np. usunąć gruczoły potowe lub przeciąć nerw odpowiedzialny za ich działanie (zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym). Inną metodą jest tzw. łyżeczkowanie tkanki podskórnej, sposób bezpieczny, choć mogą po nim pozostać blizny. Mniej radykalną metodą, choć równie skuteczną, są zastrzyki z botuliny.

Higiena
Pot zdrowej osoby wydziela słabą woń. Dopiero długo zalegający ma nieprzyjemny zapach. To wynik rozkładu bakterii znajdujących się na skórze. Dlatego tak ważna jest higiena. Używaj mydeł przeciwbakteryjnych, a w podróży chusteczek.

Zastrzyk
W okolice gruczołów potowych, np. na czole, nad wargą, pod pachami wstrzykuje się (w znieczuleniu miejscowym) w dużych dawkach botulinę.

Reklama



Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy