Reklama

Sposoby na obrzęki

Każdemu z nas zdarza się opuchlizna. Poznaj sposoby radzenia sobie z różnymi obrzękami.

Skąd się biorą obrzęki? Pojawiają się w różnych miejscach, co jest spowodowane gromadzeniem się płynu w przestrzeniach międzykomórkowych i w jamach ciała. Bywają wynikiem zaburzeń gospodarki wodnej organizmu, wahania hormonów, ale także objawem urazów i chorób.

Stan zapalny


Obrzęki są wtedy twarde. Towarzyszy im zaczerwienienie, nadmierna ciepłota i bolesność przy ucisku. By złagodzić objawy, rób chłodne okłady i zażywaj tabletki przeciwzapalne i przeciwbólowe, np. Ibuprofen. Jeśli obrzęk i ból w ciągu 2- 3 dni nie zacznie znikać, koniecznie idź do lekarza. Prawdopodobnie będziesz musiała zażywać antybiotyki. 

Reklama

Odwodnienie


Czasami powodem obrzęków jest... niedobór wody w organizmie. Gdy pijesz jej zbyt mało, ciało - broniąc się przed odwodnieniem i zaburzeniami przemiany materii - gromadzi płyny w tkance podskórnej na zapas, co prowadzi do opuchnięć. By tego uniknąć lub pozbyć się już nagromadzonej wody, pij co najmniej 1,5 litra wody dziennie.

Zaburzenia krążenia


Jeśli obrzęki pojawiają się na podudziach i stopach, najczęściej jest to spowodowane zaburzeniami pracy żył, np. ich zapaleniem albo żylakami. Jednak zdarza się również, że opuchlizna występuje na różnych częściach ciała, gdzie z jakichś powodów jest utrudniony odpływ krwi.

Takim schorzeniem jest np. zespół czczej żyły górnej - wtedy puchnie twarz, szyja, ręce lub węzły chłonne w klatce piersiowej. W przypadku obrzęków nóg ulgę przyniosą specjalne rajstopy uciskowe. Pomocne mogą też być wyższe układanie kończyn i ćwiczenia wzmacniające mięśnie łydek. Gdy masz problemy z innymi częściami ciała, powinnaś skorzystać z porady lekarza, który zapisze Ci leki przeciwobrzękowe.

Przed miesiączką


Pojawiające się wówczas obrzęki spowodowane są zmianami hormonalnymi w organizmie. Wzrost poziomu estrogenów w stosunku do progesteronu tuż przed miesiączką powoduje, że kobiece ciało kumuluje wodę. Czasami tak bardzo, że waga w tym czasie potrafi wzrosnąć nawet 3-4 kg. Jeśli jest to bardzo uciążliwe, możesz popijać trzy szklanki dziennie herbatki z mniszka lekarskiego, fiołka trójbarwnego czy dziurawca zwyczajnego.

Zła dieta


Nadmiar soli, ostrych przypraw, czy polepszaczy smaku, które są w wysoko przetworzonej żywności powodują zaburzenia przemiany materii i zatrzymywanie wody w przestrzeniach międzykomórkowych. Zamiast solą doprawiaj potrawy bazylią. Zastępuj ją pieprzem ziołowym lub sokiem z cytryny.

Na żywo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy