Reklama
Spokojna głowa całe wakacje

Domowe sposoby na chorobę lokomocyjną

Długo wyczekiwany urlop właśnie się zaczął! Ale już na początku podróży (samolotem, samochodem, statkiem lub sunącym jak poduszkowiec pociągiem) pojawiają się problemy: zawroty głowy, nudności, a nawet wymioty.

Dlaczego właśnie latem? To nie przypadek, że choroba lokomocyjna pojawia się lub nasila o tej porze roku. Winna takiego stanu rzeczy jest temperatura otoczenia i wyższa wilgotność powietrza.

Oprócz ogólnodostępnych środków jest cały arsenał domowych sposobów niwelujących ból i zawroty głowy oraz mdłości. Za te dolegliwości podczas podróży odpowiada także błędnik.

Jeśli podczas jazdy patrzysz na błyskawicznie zmieniający się krajobraz za oknem - oczy rejestrują szybkie przemieszczanie się, a błędnik nie odnotowuje ruchu, bo pozostajesz w spoczynku. To wywołuje zawroty i mdłości. Dlatego podczas jazdy lepiej nie patrzeć długo przez okno.

Reklama

Rumianek
Herbata rumiankowa zmniejszy nudności. Gdy już dojdzie do wymiotów, herbatkę rumiankową pij chłodną. Po wymiotach należy pić powoli, małymi łykami. To ważne, by unikać picia dużej ilości płynu na raz. W chorobie lokomocyjnej unikaj napojów gazowanych i ciepłych.

Olejki
Gdy zawroty głowy i nudności nasilają się podczas podróży, wtedy warto zatrzymać się, położyć w cieniu i w chłodnym miejscu. Ułóż się na boku. Skronie można delikatnie natrzeć olejkiem goździkowym, cytrynowym lub wąchać chusteczkę skropioną olejkiem miętowym.

Imbir
Jest rośliną, która wpływa na poziom serotoniny w mózgu. To właśnie zbyt wysoki poziom tego hormonu często odpowiada za migrenowe bóle głowy, nudności wywołane chorobą lokomocyjną. Pomoże imbir w postaci cukierków, herbatki, jako dodatek do potraw.

Złocień maruna
Ziele złocienia maruny ma podobne działanie, jak imbir - wpływa na poziom serotoniny w mózgu. W aptece można kupić suplement diety z ekstraktem z ziela złocienia maruny w postaci kapsułek. Nie wolno spożywać świeżych liści ani soku, ponieważ mają właściwości toksyczne.

Więcej w serwisie:

Gładkie stopy bez tarki. Prosty krem za mniej niż złotówkę!

Skórka od banana wybieli zęby lepiej niż najdroższa pasta

Jak dbać o storczyki, aby kwitły przez wiele lat?


Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy