Reklama

Śpisz na lewym boku? Będziesz zdrowsza

Nie od dziś wiadomo, że pozycja, jaką przyjmujemy podczas snu, ma wpływ na nasze samopoczucie. Najnowsze badania pokazują, że najzdrowsza jest na lewym boku. A ty, jak sypiasz? Może czas to zmienić?

Nie od dziś wiadomo, że pozycja, jaką przyjmujemy podczas snu, ma wpływ na nasze samopoczucie. Najnowsze badania pokazują, że najzdrowsza jest na lewym boku. A ty, jak sypiasz?  Może czas to zmienić?


Podczas snu regeneruje  się cały organizm, odpoczywa ciało  i umysł. Zdaniem nauk Wschodu i badań opublikowanych w Journal of Clinical Gastroenterology, pozycja na lewym boku wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. 

 Poznaj argumenty za:

1. Usprawnia krążenie limfy i wspomaga serce. Po lewej stronie ciała kumuluje się główna część układu limfatycznego. Gdy śpisz na tym boku pobudzasz prawidłową pracę układu krwionośnego, poprawiasz przepływ płynów ustrojowych i ułatwiasz sercu pompowanie krwi.

2. Poprawiasz trawienie i łagodzisz objawy refluksu. Żołądek oraz trzustka produkujące enzymy trawienne znajdują się po lewej stronie ciała. Leżąc na tym boku, pozwalasz im swobodnie zwisać - żołądek nie naciska na trzustkę, dlatego usprawniasz ich funkcjonowanie. Ponadto kwasy żołądkowe nie przemieszczają się do przełyku. Po ciężkim obiedzie, gdy masz ochotę na drzemkę, lepiej wybrać pozycję na lewym boku. Łatwiej go strawisz. 

Reklama

3. Zachowujesz śledzionę w dobrej kondycji. Ten organ biorący udział w produkcji limfocytów, czyli komórek odpornościowych oraz w filtrowaniu krwi, także znajduje się po lewej stronie. Dzięki pozycji na lewym boku, za sprawą grawitacji, do śledziony łatwiej docierają płyny organizmu.  

4. Usuwasz szkodliwe produkty przemiany materii. Gdy śpisz na lewym boku, resztki pokarmowe z jelita cienkiego łatwiej przesuwają się do jelita grubego. I rano łatwiej się ich pozbyć.         

Spanie na brzuchu

 To jedna z najgorszych pozycji do spania, prowadzi do problemów z odcinkiem lędźwiowym kręgosłupa oraz do bólów stawów

Pozycja na plecach dobra dla kręgosłupa

 Śpiąc z rękoma wzdłuż tułowia, zapobiegasz bólom karku i pleców. Możesz jednak mocno chrapać

        IK  
 

Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy