Reklama

SOS dla wrażliwych zębów

Czujesz dyskomfort po zimnych, gorących, kwaśnych i słodkich napojach? Masz odsłonięte szyjki zębowe i rozpulchnione dziąsła? Popraw ich kondycję.


Wybieraj właściwe szczoteczki i pasty

Zwróć uwagę na ich skład i rodzaj. Podczas mycia wykonuj ruchy wymiatające (od dziąsła do korony), które nie odsłaniają szyjek.

Używaj szczoteczki o miękkim włosiu (sensitive), bo twarda mogłaby uszkodzić szkliwo. Stosuj pasty o odpowiednim poziomie współczynnika ścieralności, tzw. RDA (w granicach 30-50). Określa on ilość substancji ściernych i polerujących.

Pasty do nadwrażliwych zębów zawierają fluor i związki uszczelniające kanaliki zębów: aminofluorki, fluorek cyny, argininę, węglan wapnia, azotan potasu. Wykorzystuj tylko delikatne środki rozjaśniające szkliwo, które nie osłabiają struktury zębów i nie powodują powstawania w nich szczelin. Przy ich wyborze najlepiej poradź się dentysty.

Reklama

Pomogą ci płukanki i zabiegi u dentysty

Chroń osłabione szkliwo i dziąsła. Nie czyść jamy ustnej zaraz po zjedzeniu cytrusów czy wypiciu napojów gazowanych lub kwaśnych soków, bo są pozbawione warstwy ochronnej. Szczotkowanie może doprowadzić wtedy do ścierania szkliwa. Odczekaj godzinę po posiłku albo najpierw wypłucz usta wodą lub płukanką z fluorem. Używaj płynów do płukania ust chroniących szkliwo.

Co pół roku usuwaj kamień nazębny u dentysty. Może on też polakierować odsłonięte korzenie płynem z fluorem i substancjami uszczelniającymi, które wzmacniają zęby i zamykają kanaliki.

Warto wiedzieć

 Łyżkę liści mięty i rumianku (świeżych  albo suszonych) zalej szklanką gorącej (ale nie wrzącej) wody, zaparzaj pod przykryciem przez 5-10 minut. Zamiast rumianku możesz dodać 5-6 kropli wyciągu z tego ziela. Napar odcedź i po ostygnięciu płucz nim jamę ustną 2-3 razy dziennie. Stosuj kurację przez miesiąc. Nie połykaj. Nie pij niczego i nie jedz przez godzinę.

Używaj odpowiedniej nitki

Stosuj ją po wszystkich posiłkach.

Za każdym razem wykorzystuj ok. 50 cm nici. Opleć ją wokół palców, pomagając sobie kciukami. Napnij i wprowadź między zęby, tworząc "literę C". Potem przesuń od linii dziąseł aż do górnej części, ruchem od góry do dołu. Powtórz z przedniej i z tylnej strony. Masz do wyboru zwykłe, nylonowe nitki, a także: woskowane, pęczniejące, wybielające, z fluorem, antybakteryjne, do aparatów ortodontycznych i mostów. 

Dla osób, które mają trudności z używaniem nici dentystycznych powstały uchwyty, a nawet nitki już na uchwytach. Zaopatrz się w dodatkowe, malutkie, specjalne szczoteczki  do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych (interdentalne). Nieco droższe rozwiązanie to irygator do zębów (200-300 zł),  z którego wydostaje się płyn "wystrzeliwany" pod ciśnieniem.


Na Żywo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy