Reklama

Skuteczna walka z grzybicą paznokci

Powszechną dolegliwością stóp jest grzybica paznokci. Jej leczenie niewątpliwie powinno się zacząć już w pierwszym stadium. Pamiętać jednak należy, że nawet w tym okresie grzybicy nie da się wyleczyć domowymi sposobami, ponieważ może to spowodować jedynie jej rozprzestrzenienie się. Warto, więc wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo leczyć owo schorzenie.

Rozpoznanie grzybicy paznokci

Grzybica wywołana jest przez dermatofity. Jeśli zaatakują paznokieć, bardzo szybko zmienia swój wygląd. W pierwszej kolejności pojawiają się białe przebarwienia, jakie powoli brązowieją. Płytka paznokcia zaczyna się łuszczyć, rozwarstwiać, zaś stopy brzydko pachną, ponieważ pod paznokciami zalegają grzybicze złogi. 

Grzybicę stosunkowo łatwo rozpoznać, jednakże w przypadkach, w których wynik nie jest jednoznaczny wykonuje się badanie laboratoryjne. Przed pobraniem próbki do badania nie wolno malować paznokci ani też stosować zasypek, bądź kremów. 

Reklama

Leczenie grzybicy paznokci

Jeżeli dopadnie nas grzybica paznokci, leczenie często kończy się niepowodzeniem, gdyż  kuracja trwa stosunkowo długo, co zniechęca pacjenta. Czasem także próbujemy leczyć grzybicę domowymi sposobami, lecz zazwyczaj są one po prostu nieskuteczne. Warto wiedzieć, że czas, ale także rodzaj zastosowanego leczenia zależą od tego, w jakim stadium znajduje się choroba. Należy udać się do lekarza, kiedy tylko zaobserwujemy pierwsze zmiany na paznokciach. 

W pierwszej, początkowej fazie grzybicy paznokcia wystarczy na ogół zastosować lakier przeciwgrzybiczny lub plastry, które zawierają substancje grzybobójcze. W chwili, kiedy zmiany są rozległe stosowane są leki doustne. W obu przypadkach należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ kuracja trwa niekiedy dłużej niż trzy miesiące. 

Terapia pulsowa

Terapia pulsowa w leczeniu grzybicy polega na przyjmowaniu doustnego leku, który ma za zadanie dotrzeć do zakażonego miejsca. Lek stosuje się przez siedem dni, a następnie jest trzytygodniowa przerwa, po której znów wracamy na tydzień do zażywania tabletek. Kuracja terapią pulsową trwa przez trzy miesiące, jednakże substancja nagromadzona jest w paznokciach dłużej, bo przez dziewięć miesięcy. 

Metoda ta jest wygodna w leczeniu i pozwala uniknąć chirurgicznego zabiegu, jakim jest usunięcie płytki. Grzybica całkowicie ustępuje po dziesięciu – dwunastu miesiącach. 

Rekonstrukcja płytki paznokcia

Leczenie grzybicy z użyciem terapii lekami, powinno być także uzupełnione poprzez szlifowanie paznokcia, co mniej więcej trzy tygodnie. Jest to istotne, ponieważ im większa ilość zagrzybionej płytki zostanie usunięta z paznokcia, tym leczenie będzie cechowało się większą skutecznością. 

Tkanka pod paznokciem jest bardzo mocno unerwiona, zaś zeszlifowana płytka jest słaba i miękka, musimy wykonać zabieg jej rekonstrukcji. Na naturalną płytkę paznokciową nakłada się, więc specjalną masę, a gdy ta przyschnie, przykleja się kawałek fizeliny. Tą czynność musimy powtórzyć kilkakrotnie, aby płytka cechowała się właściwą grubością. Tego typu proteza nie jest przyczyną deformacji, zaś zdrowa płytka szybciej wzrasta. 


materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: grzybica
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy