Reklama

Skąd ten ból głowy?

Silne bóle głowy to powód, aby iść lekarza, zwłaszcza po 60 r.ż.

Najczęściej wywołują go zmiany pogody, wahania ciśnienia atmosferycznego, zmiana otoczenia - wyjazd, w góry, nad morze. Przyczyną może być też stresująca praca, długo utrzymujące się napięcie psychiczne, a nawet zmiany w kręgosłupie.

Czynnikami sprzyjającymi bólom głowy może być też dieta obfitująca w czerwone wino, słodziki (aspartam), dodawane do żywności środki konserwujące, także ser żółty, orzechy, czekolada oraz palenie papierosów. Ból głowy może spowodować nawet głód czy pragnienie. Ale przyczyny mogą być też dużo poważniejsze.

Reklama

Płaskostopie. Gdy nieprawidłowo stawiasz stopy, napięcia mięśni kręgosłupa przenoszą się na mięśnie szyi  i potyliczne. A staw skroniowo-żuchwowy jest powiązany z górną częścią kręgosłupa szyjnego. 

Jeśli więc z powodu wady stóp bolą plecy, może też zacząć boleć staw skroniowo-żuchwowy. Ból promieniuje i masz wtedy wrażenie, że boli głowa. Gdy uporasz się z płaskostopiem, kłopoty miną.

 Wątroba. Bóle głowy mogą być też sygnałem, który wysyła przeciążona wątroba. Wtedy ból będzie nawracał i stopniowo zwiększał swoją intensywność, promieniując do skroni lub pojawi się z tyłu głowy. Łatwo pomylić go z napięciowym bólem głowy, dlatego zwróć uwagę, czy towarzyszą mu: bóle brzucha, uczucie ciężkości, dyskomfort trawienny, gorzki posmak w ustach, mdłości, a także biały lub żółty nalot na języku. Dość często ma też miejsce bezsenność i problem ze wstawaniem rano.

U kobiet mogą nasilić się objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Bóle głowy znikną, gdy oczyścimy wątrobę i usprawnimy jej pracę. Pomoże dieta niskotłuszczowa i lekkostrawna, pozbawiona słodyczy i alkoholu.

Migrena czy napięciowy ból głowy?

 Migrena występuje znacznie rzadziej niż napięciowy ból głowy. Na migrenę 3 razy częściej cierpią kobiety niż mężczyźni, natomiast napięciowy ból głowy tak samo często występuje  u obu płci.

Przy migrenie jest to jednostronny ból w okolicy czoła  i skroni oraz w okolicy oczodołu. Przy napięciowym bólu głowy obejmuje on obie połowy głowy. Najczęściej zlokalizowany jest w okolicy karku i potylicy albo ciemieniowej i czoła. Migrenowy ból jest określany jako pulsujący lub tępy i rozsadzający głowę, a napięciowy opisywany jest zazwyczaj jako rozlany i nie pulsuje.

Migrenę zwiastuje niepokój, zaburzenia wzroku lub słuchu, nadwrażliwość na zapachy i światło, ślinotok, biegunka, zaparcia. Migrenie mogą towarzyszyć nudności i wymioty. Napięciowy ból głowy jest łagodniejszy, nasila się przy pochylaniu, kaszlu i wypróżnianiu.

Kiedy potrzebna jest pomoc?

Są sytuacje, gdy konieczna jest szybka konsultacja medyczna, bo ból głowy może być objawem poważnej choroby. Nie zwlekaj, gdy ból powstał po urazie głowy albo narasta szybko i gwałtownie lub gdy samodzielne leczenie nie daje rezultatu i dolegliwości utrzymują się dłużej niż 3 dni.

Dzwoń po pogotowie, gdy silnemu bólowi głowy towarzyszą następujące objawy: sztywność karku - chory nie może dotknąć brodą klatki piersiowej; niedowład rąk, nóg, problemy z mową, zaburzenia świadomości lub równowagi, silny ból oka.

Zgłościć się do lekarza czy radzić sobie samodzielnie?

Jeśli bóle powtarzają się często, są regularne, warto zgłosić to lekarzowi rodzinnemu. Może on skierować do specjalisty neurologa. Warto też wykonać rezonans magnetyczny. Badanie to pomoże postawić diagnozę i wykluczy np. przemijający udar niedokrwienny. Pamiętaj, że np. migrenie sprzyjają silne emocje, picie alkoholu, zwłaszcza czerwonego wina, oraz mocna kawa, czarna herbata, jedzenie niektórych produktów .

Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy