Reklama

Skąd te zawroty głowy?

Mogą pojawić się nagle, bez żadnej przyczyny. Kiedy mogą być groźne i jak sobie z nimi radzić?

Chyba każda z nas zna to uczucie: świat nagle zaczyna wirować. Na zawroty głowy często skarżą się osoby starsze (40 proc. seniorów). Trzeba pamiętać, że zawroty głowy mogą być zwiastunem poważnych chorób. Dlatego warto wiedzieć, co je powoduje i szybko reagować.

Typowe dla seniorów

Zawroty głowy i zaburzenia równowagi u osób starszych mogą być spowodowane niedotlenieniem mózgu. Przyczyną takiego stanu jest zwykle miażdżyca. Prowadzi ona do usztywnienia i zwężenia naczyń krwionośnych. Innym powodem są zmiany zwyrodnieniowe w odcinku szyjnym kręgosłupa. Utrudniają one przepływ bogatej w tlen krwi. Do zmian w naczyniach, powodujących niedotlenienie mózgu, prowadzą choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca i nadciśnienie tętnicze. Niedotlenienie mózgu, a w rezultacie zawroty głowy, mogą być też skutkiem silnej anemii. 

Reklama

W takich przypadkach, aby zwalczyć zwroty głowy, najskuteczniejsze jest leczenie przyczyny tej dolegliwości. Ważne jest więc utrzymywanie prawidłowego poziomu cholesterolu i glukozy we krwi (czyli kontrolowanie cukrzycy oraz zapobieganie miażdżycy).

Jeśli masz nadciśnienie, powinnaś regularnie zażywać leki i ograniczyć solenie potraw.

Kłopoty z błędnikiem

To przyczyna aż 13 proc. wszystkich zawrotów głowy. Częstym powodem bywają tzw. wędrujące otolity, czyli kamica. Zawroty głowy (tzw. położeniowe) pojawiają się, gdy np. zwieszasz głowę w dół, szybko wstajesz z łóżka, przekręcasz się z boku na bok. Zawroty trwają krótko, ale są bardzo silne. Dolegliwości nasilają się, jeśli otolity się pokruszą (częste u starszych ludzi). Kawałki "kamyczków" przemieszczają się w czasie ruchów głową i drażnią błędnik. Pomagają ćwiczenia zalecone przez rehabilitanta.

Zawroty głowy bywają spowodowane uszkodzeniem błony bębenkowej. W tym przypadku dolegliwości pojawiają się, jeśli np. chłodne powietrze lub woda dostaną się do ucha środkowego. Wówczas może pomóc wkłada nie do ucha natłuszczonego wacika, gdy np. wychodzimy na mróz.

Problemy ze wzrokiem

Może się zdarzyć, że zaczynasz odczuwać zawroty głowy, gdy nadwerężasz wzrok, np. długo oglądasz telewizję lub czytasz. Dolegliwość może być tylko oznaką przemęczenia. Często jednak jest pierwszym objawem rozwijającej się jaskry lub źle dobranych okularów. Przy rozwijającej się jaskrze czasami oprócz zawrotów głowy pojawiają się także poranne migreny, widzenie tęczowych pól, obijanie się o przedmioty, odczucie intensywnego bólu oka i głowy, mdłości. Nie wolno lekceważyć tych objawów, bo jaskra prowadzi do utraty wzroku! Jak najszybciej idź do lekarza. Jeśli okulista rozpozna chorobę wcześnie, można zahamować rozwój jaskry i zapobiec utracie wzroku. 

Zawroty i bóle głowy podczas noszenia okularów mogą świadczyć o tym, że zostały one źle dobrane, np. jedno szkło jest za silne. Z tego właśnie powodu nie wolno kupować okularów w sklepie czy na bazarze. Okulary zawsze musi dobrać specjalista.

Nie zwlekaj z wizytą u lekarza, gdy:

- masz nawracające albo silne zawroty czy też bóle głowy, ponieważ migrena jest bardzo częstą przyczyną takich dolegliwości;

- zdarzają ci się zaburzenia mowy;

- niewyraźnie widzisz ("jak przez mgłę");

- gorzej słyszysz;

- masz trudności w chodzeniu, częściej zdarza ci się upaść;

- czujesz, że masz osłabione mięśnie nóg;

- zdarza ci się stracić przytomność;

- masz uczucie drętwienia lub mrowienia rąk i nóg.


Świat & Ludzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy