Reklama

Potas na talerzu

Choroby serca coraz częściej dotykają osoby w młodym wieku. Stres, złe nawyki żywieniowe oraz zanieczyszczone powietrze mają negatywny wpływ na nasze samopoczucie. Aby tego uniknąć warto pamiętać o kilku prostych zasadach.

Jak się zachować?

Nie wpadaj w panikę 

Gdy tylko pojawi się migotanie, wypij szklankę chłodnej wody. Możesz też zwilżyć lub spryskać twarz zimną wodą lub na kilka sekund zanurzyć w niej twarz. Serce się uspokoi. 

Oddychaj przeponą 

Kiedy serce przyspiesza, otwórz okno, wpuść do mieszkania trochę świeżego powietrza i weź 10 głębokich oddechów. Przy wdechu mocno wciągnij brzuch, a przy wydechu wypchnij go do przodu. Taki oddech uspokoi serce.

Zalecenia na co dzień

Uspokój nerwy

Pomoże kozłek lekarski i serdecznik. Napary z tych ziół pij na zmianę – jednego dnia z kozłka, drugiego z serdecznika. 

Reklama

Jedną łyżkę korzeni kozłka zalej szklanką wrzątku i parz pod przykryciem 30 minut. Przecedź i pij trzy razy dziennie. Ziele serdecznika zalej szklanką wrzątku i parz pod przykryciem 10 minut. Po przecedzeniu pij w dwóch porcjach, najlepiej rano i wieczorem.

Ogranicz sól 

Podwyższa ciśnienie oraz puls, a to zaburza pracę serca. Potrawy przyprawiaj ziołami tj. majerankiem, oregano, tymiankiem, rozmarynem, kminkiem, bazylią, sokiem z cytryny. 

Unikaj kofeiny

Zawiera ją kawa, herbata oraz napoje typu cola oraz inne napoje energetyzujące. Substancja ta wypłukuje z organizmu ważne dla serca mikroelementy. Zamiast tych napojów pij wodę i herbatki owocowe. 

Alkohol pij okazjonalnie

Lampka wina czy jedno piwo dziennie może prowadzić do nieregularnego i szybszego bicia serca. Zwiększa ryzyko pojawienia się migotania przedsionków. 

Uzupełniaj potas

Jedz produkty, które zawierają ten pierwiastek. Najwięcej jest go w bananach i pomidorach (zjadaj po jednym dziennie), awokado (zjedz połówkę w ciągu dnia) oraz w suszonych morelach i figach – wystarczą cztery, pięć owoce, sięgaj po nie w ciągu całego dnia.

Ważne!

Śpij siedem godzin. Sen uspokaja i regeneruje cały organizm, w tym serce. Kładź się spać zawsze o tej samej porze i wstawaj z łóżka zaraz po przebudzeniu. 

Ruszaj się 30 minut dziennie. Wystarczy spacer lub wolna jazda na rowerze.

Rady ważne przy zakrzepicy!

Ostrożnie stosuj zioła, które mogą zaburzać działanie leków przeciwzakrzepowych. Są to m.in. miłorząb japoński (Gingko biloba), żeń-szeń, rumianek, dziurawiec, szałwia, arnika, mniszek, kora i nasiona kasztanowca. Niewskazany jest także sok z żurawiny. 

Uważaj na produkty bogate w witaminę K, które sprzyjają krzepnięciu krwi. Są to m.in. kapusta, brukselka, kalafior, rzepa, groszek, szczypiorek, cebula dymka, szpinak, sałata, kiwi, awokado, orzechy pistacjowe. 

Leki bez recepty bierz pod kontrolą lekarza. Uważaj na kwas acetylosalicylowy (popularną aspirynę), salicylan choliny (wchodzi w skład niektórych pastylek do ssania na ból gardła) czy większość leków NLPZ (m.in. salicylany, ibuprofen, naproksen, ketoprofen). Mają działanie podobne do leków przeciwzakrzepowych, więc mogą nasilać ich działanie.

Zobacz także:


Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama