Reklama

Płukanie ust olejem

​Olej wchłania z jamy ustnej bakterie i grzyby, które wywołują choroby ogólnoustrojowe. W ten sposób zyskuje cały organizm.

Płukanie ust olejem ma swoje korzenie w starożytnej praktyce medycyny ajurwedyjskiej (jeden z najstarszych na świecie systemów leczniczych i filozoficznych wywodzący się ze starożytnych Indii). Według niej olej, który działa nawilżająco i przeciwzapalnie na dziąsła i jamę ustną, nie tylko je oczyszcza, ale i zapobiega wielu chorobom. 

Próchnica może prowadzić do problemów z nerkami, sercem czy stawami. Dbając więc o higienę jamy ustnej, dbamy o lepszy stan zdrowia całego organizmu. 

Jak płukać usta?

Przed zabiegiem dobrze jest wypić trochę wody. Dzięki temu organizm będzie mógł wytworzyć ślinę, która jest niezbędna do płukania ust.

Reklama

Ile oleju użyć? Jedną-dwie łyżki, dowolną ilość... Czyli taką, z którą będziesz dobrze się czuć. 

Jaki olej wybrać? W przypadku tej terapii nie ma znaczenia, jaki to będzie olej. Może być nierafinowany lub rafinowany, tłoczony na zimno... 

Jak długo to wykonywać? Najlepsze rezultaty osiągniesz, gdy płuczesz jamę ustną 15-20 minut. Ale jeśli się spieszysz lub wiesz, że tyle się nie uda, nawet pięć minut będzie lepsze niż nic. 

Pamiętaj: Samo trzymanie oleju w ustach nic nie da. Trzeba przepłukiwać nim dziąsła i zęby, aby usunąć wszelkie resztki. Po płukaniu ust nie połykaj oleju!!! 

Tak to zrobisz krok po kroku

1. Weź jedną łyżkę wybranego oleju - możesz to zrobić na czczo lub godzinę po posiłku. 

2. Zamknij usta i przepłukuj olejem zęby, dziąsła, całą jamę ustną. Gdy w ustach zbierze się już dużo śliny, wypluj wszystko i weź do ust kolejną łyżkę oleju. 

3. Wypluj olej i przepłucz dobrze usta wodą. Umyj zęby. 

Ważne: Profilaktycznie metodę stosuj raz dziennie, najlepiej przed śniadaniem. Gdy masz infekcję jamy ustnej, 2-3 razy dziennie. Olej nie wchodzi w interakcje z lekami, które zażywasz.  

Zobacz także:

Tele Tydzień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy