Reklama

Pigwa: Cenne źródło witamin

Z owoców pigwy można zrobić mnóstwo przetworów. Sok, nalewka, konfitura, ciasto to tylko kilka zastosowań pigwy. Jakie właściwości ma owoc i dlaczego polecany jest głównie w okresach zwiększonej zachorowalności na grypę i przeziębienia?

Pigwa to niewysokie drzewko, które wywodzi się z Azji, ale rośnie również w wielu europejskich krajach. Łatwo ją poznać po owalnych i ciemnozielonych liściach. Krzew kwitnie od maja do początku sierpnia, wypuszczając z pąków różowe lub białe kwiaty.

Natomiast owoce przypominają kształtem jabłka lub gruszki i dojrzewają w październiku. Powinny być zrywane, gdy mają zielony kolor, a później przechowywane w domowej temperaturze zmienią barwę na żółtą. Pigwa ma wiele odmian. Do najpopularniejszych zalicza się Bereczenko (uprawiana jeszcze w przedwojennej Polsce), Champion, Konstantynopol oraz Portugalia.

Reklama

Właściwości pigwy

Pigwa zawiera duże ilości witaminy C oraz innych pierwiastków mineralnych (wapń, fosfor, magnez, potas i żelazo). Dlatego skutecznie poprawia naturalną odporność oraz może uchronić organizm przed infekcjami. Osoby, które często chorują, powinny sięgać po przetwory z pigwy. Sok z tego owocu jest stosowany w leczeniu kaszlu.

Pigwę można również dodać do herbaty. W połączeniu z miodem może przyśpieszyć powrót do zdrowia.

Skórkę warto wykorzystać do wspomagania gojenia wszelkich płytkich ran i podrażnień skóry. Natomiast nasiona owoców działają w przypadku niestrawności oraz refluksu. W miąższu pigwy znajdują się pektyny, które pomogą organizmowi w oczyszczaniu się z toksyn i metali ciężkich.

Jak przygotować sok pigwowy?

Przygotujcie kilo owoców pigwy oraz 1,2 kilo cukru. Pigwę umyjcie, a później wytnijcie gniazda nasienne. Drobno pokrojone owoce przenieście do naczynia, zasypcie cukrem i przykryjcie. Wytworzenie się soku trwa tydzień. Przez ten czas kilka razy dziennie przemieszajcie składniki. Gdy cukier przestanie być widoczny, a sok pojawi się w naczyniu, przelejcie ciecz przez sito do butelek. Odstawcie w chłodne miejsce.

Zobacz także:

Styl.pl
Dowiedz się więcej na temat: pigwa | witamina C | przeziebienie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy