Reklama

Pieczywo dla zdrowia

Najwięcej składników odżywczych ma chleb zbliżony do tego, jaki wypiekały w domu nasze babcie. Na co powinnaś zwracać uwagę, gdy na półkach widzisz kilkanaście rodzajów pieczywa?

Wybieraj chleb na naturalnym zakwasie

Upieczony z mąki żytniej lub pszenno-żytniej z pełnego przemiału, chleb ten jest bogaty w błonnik, mikroelementy i witaminy. Dzięki zakwasowi działa niemal jak lek. Zawiera bowiem pożyteczne dla przewodu pokarmowego bakterie kwasu mlekowego, hamujące rozwój grzybów candida albicans, bakterii gnilnych i gronkowców. Jedzenie chleba na zakwasie zapobiega biegunkom i zaparciom, działa antynowotworowo i obniża cholesterol.

Jak poznać ten najzdrowszy?

Zalecany przez dietetyków chleb jest ciężki, ma zwartą konsystencję, szaro-brunatną barwę. Powinien mieć również nieco kwaśny zapach (przyczynia się do niego naturalny zakwas) oraz chrupiącą, dość twardą i grubą skórkę. Znajduje się w niej dużo ważnego dla zdrowia błonnika oraz przeciwutleniaczy. Zdrowy chleb nie rozpada się, łatwo się kroi, jego charakterystyczną cechą jest sprężystość (po naciśnięciu palcem wraca do dawnej postaci). Żytnie pieczywo na zakwasie zachowuje świeżość przez kilka dni, długo nie pleśnieje (wysycha). 

Chleb dla serca

Jest zalecany przez kardiologów (recepturę tego chleba opracowano w Instytucie Kardiologii). Chlebek ten jest wypiekany z mąki żytniej, pszennej i płatków z nasion odżywczego amarantusa. Zawiera skwalen, który zapobiega chorobie niedokrwiennej serca i opóźnia starzenie się organizmu (neutralizuje wolne rodniki). Dzięki zawartości mąki razowej, bogatej w ligany i polifenole, wpływa na obniżanie poziomu cholesterolu i zapobiega chorobom serca i układu krążenia.

Reklama

Dla zagrożonych cukrzycą i diabetyków

Najzdrowszy jest chleb z mąki orkiszowej, z dodatkiem jęczmiennej i pszennej typu graham. Takie pieczywo ma niski indeks glikemiczny (IG), co jest niezwykle istotne dla diabetyków. Jest trawione wolniej niż zwykły chleb z białej mąki, dzięki czemu stężenie glukozy we krwi wzrasta stopniowo, równomiernie, bez gwałtownych skoków. Dodatkowa zaleta to wysoka zawartość błonnika pobudzającego przemianę materii.

Gdy masz problemy trawienne lub wzdęcia

Zdecyduj się na pieczywo pszenne (na zakwasie), bez soi, pestek dyni i innych ziaren. Białe bułki i chleby są lekkostrawne, można je polecić osobom skłonnym do biegunek, cierpiącym na syndrom jelita drażliwego, nadkwasotę lub wrzody żołądka i dwunastnicy. Ale uważaj! Chleb pszenny sprzyja zaparciom i nadwadze - jest kaloryczny! Nie powinny go spożywać osoby ze skłonnością do kandydozy jelit.

Dla uczulonych

Jeśli masz alergię na białko pszenicy, wybieraj chleb z mąki orkiszowej, dobrze tolerowanej przez uczulonych na pszenicę. Możesz też jeść chleb kukurydziany (wskazany dla osób z celiakią). Jeśli jesteś uczuleniowcem, pamiętaj, by unikać pieczywa z niepewnego źródła. Nierzetelni producenci "poprawiają" wygląd chleba, wstrzykując do niego rozmaite polepszacze. Unikaj pieczywa o długim terminie ważności (ma dużo konserwantów).

Na żywo
Dowiedz się więcej na temat: pieczywo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy