Reklama

Okulary do czytania. Jakie wybrać?

To, że zakładasz je tylko do patrzenia z bliska, nie oznacza, że mogą być byle jakie. Dobrze dopasuj szkła i oprawki.

Sprawdź wadę

Nie zamawiaj okularów na wzór tych, które nosiłaś dotychczas. Nawet gdy uważasz, że dobrze w nich widzisz. Najpierw idź do okulisty lub wybierz optyka, który zatrudnia optometrystę - specjalistę zajmującego się diagnozowaniem i korekcją wad wzroku. Dobierze Ci soczewki, w których będziesz czytała bez zmęczenia oczu. Sprawdź kilka gabinetów. Może trafisz na promocję: badanie wzroku przez optometrystę w cenie okularów. 

Szukaj solidnych

Okularów do czytania nie nosisz cały czas. Często je zakładasz i zdejmujesz. Niekiedy lądują w torbie albo w kieszeni. Oprawki nie powinny więc być zbyt delikatne. Wybierz grubsze, solidniejsze, wykonane z elastycznych materiałów, które nie odkształcą się przy byle nacisku. Dzięki temu dłużej będą Ci służyć. Rozważ kupno tzw. półramek, spłaszczonych na górze. Taka budowa oprawek umożliwia zerkanie znad okularów bez konieczności zdejmowania ich z nosa.

Reklama

Przechowuj w etui

Kup futerał lekki, ale wykonany z materiału odpornego na zgniatanie. Wkładaj do niego okulary, gdy zabierasz je do pracy lub do sklepu. Wrzucone luzem do torby szybko porysujesz i zdeformujesz. Zaopatrz się też w specjalny łańcuszek, na którym zawiesisz je na szyi. Unikniesz w ten sposób częstego i kłopotliwego szukania szkieł za każdym razem, gdy będą Ci potrzebne.

Nie kupuj gotowych

Okulary do czytania, sprzedawane w aptekach i drogeriach, uratują Cię, gdy na urlopie nagle odkryjesz, że swoje zostawiłaś w domu. Możesz kupić gotowe w aptece za kilkanaście złotych, aby sprawdzić np. rozkład jazdy, cenę w sklepie. Nie używaj ich jednak na stałe, bo popsują Ci wzrok. Bardzo rzadko wada jest taka sama w prawym i lewym oku, a przecież gotowe okulary tego nie uwzględniają. Każdy z nas ma też inny rozstaw źrenic. Szkła apteczne i drogeryjne tego również nie różnicują.

Czyść ostrożnie

Twoje nowe soczewki dłużej będą gładkie, bez rys, jeśli: 

- Do czyszczenia używać będziesz miękkiej ściereczki, którą optyk dołączył do okularów. 

- Zatłuszczone szkła będziesz myć wodą z odrobiną płynu do zmywania i wycierać miękką szmatką, a nie papierowym ręcznikiem! 

- Mocno zanieczyszczone okulary, np. osadem z soli morskiej, zaniesiesz do optyka. On wyczyści je ultradźwiękami.

Bądź jeszcze piękniejsza

Oprawki powinny podkreślać atuty Twojej urody i maskować ewentualne niedoskonałości. Dobierz je do kształtu twarzy, gdy jest: 

okrągła - powinny być prostokątne, z lekko uniesioną górną zewnętrzną krawędzią i nie zasłaniać kości policzkowych

owalna - możesz kupić jakie chcesz. W każdych będziesz wyglądała dobrze. Jeśli jednak Twoja twarz jest wyjątkowo pociągła, wybierz większe oprawki, które optycznie ją skrócą

kwadratowa - powinny być jak najbardziej zaokrąglone, by złagodzić ostre rysy twarzy. Wybierz też mocny, nasycony kolor

trójkątna - najlepiej będą wyglądały półokrągłe, z wyraźniejszym owalem dolnej krawędzi, ale delikatne, w jasnych barwach
Zobacz także:

Rewia
Dowiedz się więcej na temat: okulary | oprawki okularowe | moda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy