Reklama

Okłady na różne dolegliwości

Zimne lub ciepłe pomogą zmniejszyć ból i opuchnięcia.

Sprawdzony sposób na stłuczone kolano, opuchniętą i skręconą kostkę, nabrzmiałą po ugryzieniu skórę - chłodny okład z octu lub sody. Ale nie tylko octowe i sodowe kompresy mają lecznicze właściwości. Do przygotowania okładów można także wykorzystać warzywa, które skutecznie zmniejszą obrzęk, wyleczą skórę lub paznokcie.

Zimny czy ciepły?


Na większość stłuczeń i urazów, którym towarzyszy opuchnięcie i ból, a które powstały nagle, stosuje się zimne okłady. Chłód powoduje, że naczynia krwionośne kurczą się, co zmniejsza wewnętrzne krwawienie i ból. Natomiast ciepłe kompresy pomogą przy przewlekłych dolegliwościach mięśni i stawów, zapobiegną skurczom. Ciepły okład przykłada się do ciała na 20-30 min i raczej nie pozostawia na dłużej (np. na noc).

Reklama

Szczepienie, ukąszenie

Łyżeczkę do herbaty sody oczyszczonej wymieszaj z 1/2 szklanki letniej przegotowanej wody. W roztworze zanurz gazę lub jałowy wacik i przyłóż na opuchnięte miejsce, możesz lekko zabandażować. Zmieniaj okład co kilka godzin, do zniknięcia opuchlizny. Okład sodowy stosuje się na opuchnięcia po szczepieniu lub ukąszeniu przez owady.

Ból głowy, stłuczenie

Chłodny okład z octu spirytusowego łagodzi ból głowy, gorączkę, a także opuchliznę po stłuczeniu. Połącz pół szklanki zimnej wody i octu, nasącz roztworem małe ręczniki, połóż na czole i na karku (gdy boli głowa) lub opuchniętym miejscu - po stłuczeniu. Schłodź ponownie, gdy okład się ociepli. Okład z ciepłej wody i octu winnego (połącz 1:1) łagodzi niewielki ból głowy. Leżąc, ułóż ciepły kompres na czole i skroniach na 20 min.

Opuchnięcie

Wyjmij z lodówki dobrze schłodzony jędrny liść kapusty. Wykrój najtwardszą część, a liść nakłuj widelcem lub rozwałkuj, by puścił sok. Przyłóż do miejsca, gdzie jest bolesny żylak, staw, pojawiło się opuchnięcie po kontuzji, masz obrzmiałe od nadmiaru pokarmu piersi. Zabandażuj. Okłady zmieniaj co 2-3 godziny. Stosuj kilka dni.

Grzybica

Substancje antybiotyczne, jakie zawiera czosnek, skutecznie walczą z grzybicą. Ząbek czosnku rozgnieć lub pokrój w plasterki. Posmaruj zmienioną chorobowo skórę lub przyłóż do płytki paznokcia. Jeśli czosnek nie wywoła zaczerwienienia skóry, przyłóż gazę i pozostaw okład na 30 min. Okłady stosuj kilka dni, przykładając 3-4 razy dziennie świeży ząbek.

Więcej w serwisie:

Gładkie stopy bez tarki. Prosty krem za mniej niż złotówkę!

Skórka od banana wybieli zęby lepiej niż najdroższa pasta

Jak dbać o storczyki, aby kwitły przez wiele lat?


Świat & Ludzie
Dowiedz się więcej na temat: okłady
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy