Reklama

Odczulamy alergię

Alergia może osłabiać organizm, powodować kłopoty ze snem, ogólne rozbicie, bezsenność i drażliwość. Skutecznym sposobem na zmniejszenie objawów alergii wziewnej jest odczulanie. Polega na podawaniu małych dawek uczulającego alergenu, by nauczyć organizm go tolerować.

Terapia krok po kroku 

Aby zostać zakwalifikowanym na ten rodzaj terapii antyalergicznej, najpierw musisz poddać się testom skórnym, które pomogą dokładnie ustalić, na które alergeny jesteś uczulona. 

Potem wraz z lekarzem ustalicie ryzyko narażenia na działanie alergenów. Jeśli jest śladowe, to lekarz prawdopodobnie zdecyduje się tylko na doraźne leki antyhistaminowe. 

Następnie alergolog weźmie pod uwagę twój stan zdrowia. Przeciwwskazaniem do odczulania bywają przewlekłe choroby, takie jak nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa lub miażdżyca. 

Reklama

Jeśli zostaniesz zakwalifikowana do immunoterapii, po podaniu szczepionki przez pół godziny będziesz musiała pozostać w przychodni, by lekarz sprawdził czy nie pojawią się niepożądane reakcje. Uwaga! Przestrzegaj terminów wizyt. 

Po każdym podaniu alergenu powinnaś przez dobę unikać wysiłku fizycznego, by nie nadwerężyć organizmu. Nie będziesz mogła też na własną rękę zażywać żadnych leków. 

Odczulanie trwa 2-3 miesiące. Przy silnej alergii bywa powtarzane nawet przez kilka lat. Ważne! Odczulanie wykonuje się za pomocą szczepionek (większość jest refundowana przez NFZ) lub preparatów doustnych - tzw. szczepionki podjęzykowej (za te jednak będziesz musiała zapłacić z własnej kieszeni - koszt jednorazowej kuracji to ok. 500 zł).

Zobacz także: 


Rewia
Dowiedz się więcej na temat: zdrowie | szczepienia | alergia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy