Reklama

O związkach zielonej herbaty z medycyną

Dzięki procesowi produkcji jest o wiele zdrowsza od czarnej herbaty.

Napar z liści zielonej herbaty zawiera o wiele więcej cennych dla zdrowia substancji, bo nie są one niszczone, jak ma to miejsce podczas fermentacji odmian czarnych.

Odbudowuje cenne neurony

Najważniejszym składnikiem zielonej herbaty jest flawonoid galusan epigallokatechiny (EGCG). Ma wyjątkowe właściwości, bo wpływa na neurogenezę, tj. tworzenie się w mózgu nowych połączeń nerwowych. Pobudza w hipokampie, części mózgu przekształcającej pamięć krótkotrwałą w długotrwałą, wytwarzanie szarych komórek odpowiedzialnych za myślenie. Zwiększa więc nasze możliwości poznawcze.

Reklama

Być może już niedługo zielona herbata stanie się skutecznym środkiem w profilaktyce i terapii nieuleczalnych dotychczas schorzeń neurologicznych związanych z demencją i degradacją układu nerwowego, w tym choroby Parkinsona i Alzheimera. Zielona herbata zawiera również teaninę, unikalny psychoaktywny aminokwas, który uspokaja, zmniejsza stres i stabilizuje nastrój. Dlatego picie jej zalecane jest w okresie intensywnej nauki.

Unieszkodliwia wolne rodniki

Osoby regularnie pijące zieloną herbatę w ilości 750 ml dzienne są biologicznie o 5 lat młodsze od miłośników innych napojów - donoszą naukowcy z Hongkongu. Katechiny neutralizują bowiem wolne rodniki. Dzięki temu chronią telomery, końcówki chromosomów, których skracanie się ogranicza życie komórek. EGCG jest sto razy silniejszym przeciwutleniaczem niż witamina C!

Katechiny obniżają też we krwi poziom trójglicerydów i cholesterolu, oddalając widmo miażdżycy i zawału serca. Zapobiegają rakowi żołądka, trzustki, jelita grubego, piersi i płuc. Z ostatnich badań wynika, że EGCG aż o 79 proc. zwiększa aktywność enzymu wspomagającego wzrost kości, zmniejsza więc zagrożenie osteoporozą. Picie jednego kubka zielonej herbaty dziennie może zapobiec chorobom zębów i dziąseł. W naparze znajduje się sporo fluorków przeciwdziałających próchnicy zębów.

Wybierz lepszy gatunek

Zanim sięgniemy po filiżankę aromatycznego naparu, upewnijmy się jednak, czy rzeczywiście pijemy dobrą herbatę. Nie może to być herbata "ekspresowa", czyli z torebki wrzuconej do kubka, ale liściasta - parzona w czajniczku. Najwartościowszy napój uzyskuje się ze zrywanych ręcznie najdelikatniejszych trzech górnych listków krzewu herbacianego, ponieważ zawierają one minimalną ilość gorzkich garbników. Dzięki temu herbata ma łagodny smak.

Ważne jest miejsce, w którym była uprawiana. Położone na wysokich zboczach subtropikalne plantacje chińskiej prowincji Yunnan uważane są przez ekspertów za najlepsze na świecie. Odpowiednia ilość słońca i wilgotność powietrza sprawiają, że listki herbaty są wyjątkowo bogate w cenne dla organizmu substancje. Istotny jest też sposób zrywania i pakowania.

Obecnie większość herbat zbiera się za pomocą kombajnów spalinowych i pakuje się maszynowo. Tymczasem najlepszej jakości herbatę uzyskuje się przy ręcznym zbiorze i ręcznym pakowaniu - tak jak robiono to przez wieki.


Życie na gorąco
Dowiedz się więcej na temat: zielona herbata | zdrowie | odchudzanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy