Reklama

Nie tylko na zmarszczki

Kwas hialuronowy dotychczas znany był paniom dbającym o piękną cerę (znajdziemy go w wielu kremach nawilżających) oraz bywalczyniom gabinetów medycyny estetycznej.

Doskonale bowiem radzi sobie z procesem spowalniania starzenia skóry, wygładza zmarszczki, pomaga utrzymać owal twarzy. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat walory kwasu hialuronowego docenili także ginekolodzy, okuliści, a nawet reumatolodzy. Odkrył go Karl Meyer w 1934 r., w ciele szklistym oka wołu.

Fakt, że kwas hialuronowy naturalnie występuje w gałce ocznej sprawił, że badacze zaczęli zastanawiać się nad jego wykorzystaniem w okulistyce. Okazało się, że krople, które zawierają ten związek, sprawdzają się w leczeniu zespołu suchego oka - ich żelowa konsystencja sprawia, że przylegają do rogówki i długo się na niej utrzymują, chroniąc oko przed wysychaniem.

Reklama

Używa się ich także przy urazach oka, bowiem zmniejszają tarcie mechaniczne i wiążą szkodliwe substancje. Kwas hialuronowy pomocny jest również w trakcie operacyjnego usuwania zaćmy. Stwarza właściwą przestrzeń operacyjną, ułatwiając precyzyjne umieszczenie sztucznej soczewki w oku, stabilizuje ciśnienie wewnątrz oka i zapobiega wysychaniu rogówki. Związek ten znajdziesz także w niektórych płynach do soczewek.

Żelowy opatrunek


Proces gojenia składa się z czterech etapów tworzenia nowej tkanki. W każdym z nich kwas hialuronowy odgrywa istotną rolę. Pomaga zasklepić się ranie, a także wpływa na proces różnicowania komórek naskórka i rozwój naczyń krwionośnych w nowo utworzonej tkance. Z tego też powodu znalazł zastosowanie w ginekologii.

Dopochwowe globulki lub kremy z hialuronianem przyspieszają gojenie się ran pooperacyjnych (np. szyjki macicy, sromu, pochwy, powstałych w wyniku brachyterapii). Z tych samych powodów wykorzystywany jest też w leczeniu ran pooparzeniowych i trudno gojących się.

Pęcherz pod ochroną


Również urolodzy przekonali się do hialuronianu. W przypadku przewlekłego śródmiąższowego zapalenia pęcherza podają go za pomocą cewnika wprost do chorego organu. Wtedy kwas hialuronowy tworzy na ścianach pęcherza ochronną warstwę i odbudowuje uszkodzony nabłonek pęcherza. 

Nowe kierunki poszukiwań


Wykorzystaniem kwasu hialuronowego zainteresowali się także dentyści (do leczenia chorób dziąseł), pulmonolodzy (zapobieganie i łagodzenie astmy) oraz biotechnolodzy, którzy chcą użyć go do produkcji sztucznej skóry.

Świat i Ludzie 43/2013

Świat & Ludzie
Dowiedz się więcej na temat: uroda | kwas hialuronowy | oczy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy